Ono što je indikativno jeste da su vlasti u Crnoj Gori očigledno imale čvrsta obećanja da će Protokol sa Crnom Gorom biti ratifikovan na pomenutoj sjednici Senata, o čemu svjedoče i pisanja brojnih medija bliskih podgoričkom režimu, koji su o tome izvještavali kao o završenoj stvari. Međutim, izgleda da ta se ta obećanja nijesu obistinila, i da lobiranje u Senatu ovog puta ipak nije bilo dovoljno da se stvar iznese do kraja.
Sama činjenica da je nastala tolika ujdurma da se prije dolaska Donalda Trampa na čelo Bijele kuće završi to pitanje upućuje da je tajming u ovoj stvari bio od izuzetne važnosti. A takođe se čini se da su inicijatori ovog predloga i te kako svjesni da za njih nakon 20. januara vjerovatnoća pozitivnog ishoda po tom pitanju značajno opada.
Naravno, pitanje ratifikacije NATO Protokola sa Crnom Gorom isključivo se može posmatrati iz ugla pokušaja odlazeće administracije da gdje god je moguće zagorča život svojim naslednicima. Rat elita u Americi se očigledno ozbiljno rasplamsao i u toj igri Crna Gora je samo jedan od poligona za odmjeravanje snaga.
I ako se prorežimski mediji u Crnoj Gori i dalje trude da svedu pitanje ratifikacije Protokola na administrativni i birokratski nivo, to ni u kom slučaju ne može biti istina. Koliko god Crna Gora bila mala i vojno beznačajna zemlja — ulazak ove države u Alijansu je ipak nešto što znači dalje širenje NATO-a. A to ipak nije ništa drugo do nastavak provociranja Rusije na međunarodnoj sceni, a kako trenutno stvari stoje, i jedan od vidova borbe protiv novoizabranog američkog predsjednika.
Zato nimalo ne treba da čudi što američki Senat već dva mjeseca ne može da zatvori to pitanje. Da, moglo je to da se završi i u decembru — ali izgleda da baš i nije. Možda će moći, kako sada najavljuju, da se završi i 20. januara na sam dan inauguracije — ali da li je realno da Senat ima kvorum za ovo ili bilo koje drugo pitanje na dan vanredne gužve u Vašingtonu?
Ono što je sigurno, od 20. januara 2017. godine spoljnu i unutrašnju politiku SAD vodiće administracija Donalda Trampa. A Tramp je, između ostalog, čovjek koji dolazi iz visokog američkog biznisa, i čovjek koji odlično zna de se „vo ne kolje zbog kila mesa“.
Ako zaista želi da radi na novom političkom okviru sa Rusijom ili reformiše NATO kako je najavljivao u kampanji, onda nema rezona po kojem će njegova administracija insistirati na uvlačenju Crne Gore u NATO. Od tog posla korist za novu američku administraciju bi bila tako mala, a šteta tako potencijalno velika da o njemu ni ne vrijedi ozbiljnije razmišljati.
S tim u vezi, Tramp kao predsjednik ima na raspolaganju čitav niz instrumenata. Od odlaganja čitave procedure radi daljeg razmatranja, povlačenja predloga o ratifikovanju pristupnog Protokola Crne Gore NATO-u… Pa sve do onog poslednjeg čina, a to je da na koncu Tramp kao američki predsjednik može i da ne potpiše Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u, pa čak i ako bude usvojen u Senatu.