Još u decembru 2016. godine bivši ambasador Velike Britanije u Uzbekistanu Krejg Marej, koji sarađuje sa portalom Vikiliks, izjavio je da je objavljivanje pošte šefa izbornog štaba Hilari Klinton Džona Podeste i Nacionalnog komiteta Demokratske partije SAD omogućeno zahvaljujući insajderu.
„Nijedno curenje informacije nije došlo od Rusa. Izvor je imao zakoniti pristup informacijama. Dokumenti su dobijeni zahvaljujući insajderskim curenjima, a ne hakerskim napadima“, rekao je Marej listu „Dejli Mejl“.
Marej je dodao da je odluka izvora da preda informacije Vikiliksu bila izazvana „korupcijom fonda Klintonovih i isključivanjem Bernija Sandersa iz predizborne kampanje“.
Ko je mogao da bude izvor kog je tako jako uvredila zavera rukovodstva partije protiv senatora Bernija Sandersa, koji je predstavljao socijaldemokrate i naprednjake? Kako bi se to razumelo treba znati koja dokumenta su bila objavljena tokom predizborne kampanje i kako je to što se desilo predstavljeno u izveštaju direktora nacionalne obaveštajne službe SAD.
U izveštaju se tvrdi da su ruske specijalne službe, pod maskom međunarodnog hakera Gučifera 2.0, preko portala „DCLeaks“, objavile dokumenta koja su uticala na ishod izbora. Taj portal je objavio pisma glavnog komandanta NATO- Filipa Bridlava, lične podatke više od 200 članova Demokratske partije i oko 2.000 dokumenata nevladine organizacije Džordža Soroša „Fondacija otvoreno društvo“.
Svako ko je pažljivo pratio tok predsedničke kampanje u SAD zna da gore navedena dokumenta nisu imala ništa sa izbornim štabom Klintonove i da nisu sadržavale nikakve informacije koje mogu da utiču na rezultate glasanja. Sadržaj tih dokumenata, osim vesti o samom hakovanju, ignorisali su američki mediji. Ipak, američke obaveštajne službe su sve to pripisale „ruskim hakerima“, tj. nepoznatom licu pod pseudonimom Gučifer 2.0.
Članovi Demokratske partije su pokušali da predstave Krejga Mareja u nepovoljnom svetlu, izjavivši da je on iz britanskom MIP-a otpušten zbog „neprikladnog ponašanja“. Ipak, nakon proučavanja arhive vesti postaje jasno da je do otpuštanja dovela kritika američkih vlasti i korišćenja mučenja u obaveštajnoj delatnosti. Sve optužbe za „neprikladno ponašanje“ su bile odbačene, ali se na posao u britanski spoljnopolitički resor nije vratio, jer mu se osladila delatnost zviždača. Upravo njemu je nepoznati izvor iz Demokratske partije predao dokumenta za objavljivanje na portalu Vikiliks.
Ujutru 6. jula 2016. godine u Vašingtonu je sa dva metka u leđa ubijen direktor za podatke Nacionalnog komiteta Demokratske partije Set Rič. Policija je kvalifikovala njegovo ubistvo kao „neuspešan pokušaj pljačke“, iako kriminalci nisu uzeli ni novac ni vredne stvari.
Nakon nekoliko nedelja partijski dokumenti koji izazivaju negodovanje kod pristalica Sandersa i koji su verovatno koštali Hilari Klinton predsedničke fotelje objavljeni su na Vikiliksu, a sam portal je objavio nagradu za informacije koje se tiču ubistva Seta Riča.
„Vikiliks će isplatiti nagradu od 20.000 dolara za informaciju koja će dovesti do hvatanja ubice saradnika Nacionalnog komiteta Demokratske partije Seta Riča“, napisano je na tviter nalogu portala 9. avgusta.
Sam Džulijan Asanž je više puta izjavljivao da ruska strana nije njegov izvor. U razgovoru sa medijima o ubistvu Riča on je izjavio da ne smatra njegovu pogibiju neuspešnim pokušajem pljačke. Ni Asanž, niti Krejg Marej niti potvrđuju niti negiraju informacije da je Rič bio njihov insajder.