Dugo je vladalo ubeđenje da su u Kremlju jelo uvek prvo probali kagebeovci. Međutim, za degustatorima iz KGB-a nije bilo potrebe — u sovjetsko vreme, kao i sada, sva kremaljska hrana, pa čak i posuđe, prolazi stroge sanitarne kontrole.
Još od Staljinovog doba u Kremlju postoji posebna kuhinja, gde se hrana sprema isključivo za šefa države. U svim vremenima predsednička kuhinja je bila strogo čuvana tajna i posebno obezbeđen objekat. U sovjetsko doba ona je pripadala Šestom odeljenju Devete uprave KGB-a, a svi koji su tamo radili, počev od kuvara, bili su saradnici državne bezbednosti. Danas ta kuhinja pripada Federalnoj službi obezbeđenja predsednika.
O „Putinovoj kuhinji“ se ne zna gotovo ništa, čak ni to koliko kuvara sprema za ruskog predsednika. Brežnjev je imao četiri lična kuvara, pa se pretpostavlja da ni Putin nema više.
Međutim, u Kremlju postoji još jedna tzv. specijalna kuhinja. I ovde, kao i u „Putinovoj kuhinji“ za hranu odgovaraju najbolji ruski kuvari. Oni opslužuju političku elitu Rusije i visoke goste iz inostranstva, a spremaju hranu i za velike državne i zvanične prijeme.
Važi pravilo da se pred visoke goste iz inostranstva iznose jela ruske tradicionalne kuhinje. Ali detalji o izboru hrane se dogovaraju između protokola dveju vlada ili predsedničke administracije. Postoji mnogo pravila, a poštuju se želje ili ograničenja gostiju — recimo, šta smeju ili ne smeju da jedu (iz zdravstvenih ili verskih razloga), šta vole a šta ne.
Jelovnik sastavlja Kuvarski savet, u koji ulaze vodeći kuvari, tehnolozi, sanitarni lekar i predstavnik protokola predsednika, a vodi se računa i o najsitnijem detalju.
Namirnice koje koriste kuvari u Kremlju donose se sa poljoprivrednih dobara u Podmoskovlju. Na tim farmama se proizvodi povrće, mleko, meso… Do uvođenja sankcija bilo je i sireva, ribe, mesa iz inostranstva, ali je ta praksa 2014. godine prekinuta. Sada se za pripremu hrane koriste isključivo namirnice domaće proizvodnje.
Na prijemima u sovjetsko vreme na meniju su bili jesetra, prasetina, kolači i voće. Sada je sve delikatnije. Služe se najraznovrsniji specijaliteti i delikatesi, od crvenog i crnog kavijara do bele i crvene ribe.
U sovjetsko doba više su se služila žestoka pića — recimo, ruska votka i jermenski konjak, ali se to pravilo promenilo dolaskom Vladimira Putina u Kremlj, 2000. godine, pa se sada više služe pića sa manje alkohola, pre svega kvalitetna vina, uglavnom krimska.
Dolaskom Putina na vlast počele su da se koriste i nove posude i novi stolnjaci, a čak se promenio i oblik stolova — sada su okrugli.
Ruski porcelan, koji se koristio još u carsko doba, stajao je na kremaljskom stolu i u sovjetsko vreme, ali je posle raspada SSSR-a ta tradicija narušena. Počelo je da se koristi posuđe sa grbom zemlje, i to najčešće na državnim i zvaničnim prijemima. Putin je na kremaljsku trpezu vratio i porcelan i kristal, a zadržao je i posuđe sa grbom. Za specijalne prilike, kao što je samit zemalja ZND, servisi se i namenski prave.
Za vreme Staljina, Hruščova i Brežnjeva, gozbe su bile bogate i dugo su trajale. Gurman je bio i Gorbačov, a Jeljcin je bio skromniji, voleo je jednostavna jela.
Staljin je, recimo, voleo da gozba počne kasno uveče, a da se završi pred zoru, kremaljski kuvari koji su kuvali za Brežnjeva šalili su se da „sto mora da puca od hrane“.
Dolaskom Gorbačova na vlast mnogo toga se promenilo. Kuvari su se obučavali u inostranstvu i odatle su „uvozili“ nove recepte i pravila serviranja. Ipak, poslednju reč davala je prva dama — Raisa Gorbačova, koja je tražila da trpeza bude puna, ukrašena vazama sa cvećem i voćem. Raisa je kontrolisala i da li se Gorbačov pravilno hrani i čak je grdila kuvare i optuživala ih da se njen muž zbog njih goji.
U Jeljcinovo doba prijemi se nisu mnogo razlikovali od onih kakve je priređivao Gorbačov, ali su ukusi dvojice lidera bili drugačiji. Jeljcin je voleo jednostavna jela — turšiju, boršč, šči, pite i peljmene (sibirski ravioli), ali je najviše pio od svih ruskih lidera.
Putin i Medvedev vole rusku tradicionalnu kuhinju. Ruski predsednik bira samo zdrave namirnice… Alkoholna pića pije retko i umereno — tek da nazdravi.
Posle jutarnjeg treninga, za doručak obično jede kašu, tvorog (ruski mladi sir) i pije čašu svežih prepeličjih jaja. Osim toga, pije koktel od cvekle i rena, koji sam pravi po sopstvenom receptu.
„Ako postoji izbor između mesa i ribe — radije ću izabrati ribu, a od mesa volim jagnjetinu. Prema slatkišima sam ravnodušan, ako ne računamo sladoled. Kada negde putujem, sa zadovoljstvom volim da probam lokalnu kuhinju. Odavno sam se navikao i da pijem zeleni čaj“, otkrio je svojevremeno Putin.