Zbog toga je priča o Kremaljskoj dijeti dugo godina mistifikovana, a „recept“ se čuvao u najstrožoj tajnosti.
Tek pošto je „državna tajna“ otkrivena kremaljsku dijetu počele su da primenjuju ruske estradne zvezde, glumci, televizijska lica i narod.
Bivši gradonačelnik Moskve Jurij Luškov je svojevremeno zahvaljujući ovoj dijeti smršao čak 15 kilograma za mesec i po dana… Dijetolozi tvrde da se uz pomoć kremaljske dijete gubi pet-šest kilograma za osam dana.
Kremaljska dijeta je veoma cenjena među Rusima jer je, tvrde, veoma efikasna i čudotvorna: kilogrami se brzo tope, nije nužno baviti se fizičkom aktivnošću, i što je najvažnije, kilogrami se ne vraćaju. Zbog svega toga neki je nazivaju i „dijetom za lenjivce“.
Ona ne zahteva drastičnu izmenu režima ishrane ili odlaske u fitnes centar. Dovoljno je samo da brojite kalorije i gledate kako kilogrami nestaju.
Svaka namirnica nosi određeni broj bodova. Prva petnaestodnevna faza je faza „restrikcije“ i tada se ne sme „pojesti više od 20 bodova“. U periodu mršavljenja „jede se“ 40 poena dnevno, a tokom održavanje kilaže 60 bodova.
Kremaljska dijeta je, zapravo, neka varijacija dijete američkih astronauta, odnosno, Atkinsonove i keto dijete. Razlika je samo u načinu bodovanja.
Na primer, biftek od 100 grama nosi 1 bod, 100 grama dimljenog lososa — nula poena, paradajz srednje veličine 6, 100 grama šargarepe — 5 bodova, a čaša mleka 6 bodova… Međutim, namirnice sa visokim udelom ugljenih hidrata nose i po 40 poena, i više… Na primer, 100 grama belog hleba „teži“ 48 poena.
Ovu dijetu posebno vole gurmani, jer dozvoljava da se konzumiraju gotovo svi specijaliteti. Tako se na kremaljskoj trpezi mogu naći i sve vrsta mesa, ribe, nemasni sirevi, salate, brojna predjela, variva i prilozi, a čak je dozvoljena i čaša vina ili votke dnevno.
Jela od mesa ili ribe najbolje je pripremati na grilu, pari ili kuvati. Ne preporučuju se prilozi sa visokim sadržajem ugljenih hidrata (peciva, krompir, pirinač…), a dozvoljeno je povrće — sveže ili bareno.
U suštini, glavni princip kremaljske ishrane je praktično potpuno odbacivanje ugljenih hidrata u korist hrane bogate proteinima.
Iz ishrane bi trebalo isključiti brašno, slatkiše i maksimalno ograničiti unos soli. U prvo vreme, nije poželjno unositi ni voćne šećere…
Međutim, ruski lekari kažu da je jednom nedeljno dozvoljeno „zgrešiti“. Na primer, doručkovati, ručati ili večerati sa kriškom hleba ili u periodu „restrikcije“ pojesti neku voćku. To se, pre svega, preporučuje zbog psihičkog stanja osobe koja se odlučila na mršavljenje.
Kao i svaka dijeta, tako i kremaljska, nosi određene rizike, pa bi se svakako, pre nego što se odlučite na ovakav način ishrane, trebalo konsultovati sa stručnjacima.
Ugljeni hidrati su pogonsko gorivo i neophodni su organizmu, kao najefikasniji izvor energije, pa se njihovo potpuno isključivanje iz ishrane može negativno odraziti na zdravlje.
Ova dijeta se ne preporučuje hroničnim bolesnicima, naročito onima koji pate od bolesti bubrega ili jetre, ali ni trudnicama, kao ni onima koji svakodnevno naporno treniraju ili se fizički puno troše.