Rusima smo ponudili da grade fabrike „iz temelja“ duž slobodne zone Beograda, a oni zauzvrat dobijaju novo tržište, rekao je za Sputnjik Borko Milosavljević, pomoćnik gradonačelnika Grada Beograda, nakon sastanka sa predstavnicima Grada Moskve.
„Okosnica naše posete Moskvi je da dobre bilateralne, kulturne i istorijske veze prebacimo na polje ekonomije i ostvarimo bolju privrednu saradnju. Naš je zaključak da ukoliko dva grada imaju dobru saradnju, i dve države će bolje sarađivati.
Sa predstavnicima Grada Moskve razgovarali smo o konkretnim oblicima saradnje, pre svega u delu koji se tiče naših velikih infrastrukturnih projekata iz oblasti energetike i putne infrastrukture, ali smo im ponudili i mogućnost izgradnje fabrika iz temelja, jer je grad Beograd osnovao svoju slobodnu zonu“, rekao je Milosavljević.
Gradske vlasti Beograda i Moskve dogovorile su se da se u maju iduće godine održe „Dani Beograda u Moskvi“, a u okviru te manifestacije da bude organizovan i veliki poslovni forum, na kojem će „najveći srpski privrednici predstaviti svoj potencijal“.
„Predstavnicima Grada Moskve rekli smo da je suština da tom biznis forumu prisustvuju i veliki trgovinski lanci koji posluju u Rusiji, kako bi se išlo u konkretizaciju dobrih poslovnih aranžmana. Dosta smo govorili o mogućnosti plasmana srpskih poljoprivrednih proizvoda, za koje su imali samo reči hvale. Kažu da se u Moskvi sve više koriste srpski prehrambeni proizvodi. Istakli su kvalitet domaćeg srpskog sira i kvalitet našeg voća, posebno maline, kao jednog od proizvoda koji je u Rusiji jako zastupljen. Takođe su rekli i da srpska vina sve više nalaze svoje mesto na trpezama Moskovljana. Mi u tome vidimo veliku šansu, a osim toga, mi smo im predstavili potencijale našeg PKB-a, kao mogućeg predmeta privatizacije u narednom periodu. Mislim da smo im predstavili celokupnu poljoprivrednu proizvodnju ne samo Beograda već i cele Srbije“.
Milosavljević navodi da je „moskovsko tržište vrlo zahtevno kada je reč o kvalitetu“, ali istovremeno ističe i da „postoji veliko interesovanje za srpske proizvode u Moskvi“.
„To je za Srbiju jako dobar signal“, dodao je. Pomoćnik gradonačelnika kaže da je njegova uloga u Moskvi bila da predstavi projekte Grada koji su vredni više od 10 milijardi evra, a da je velika pažnja bila posvećena projektu „Beograd na vodi“. „Ruska strana iskazala je divljenje kada je ovaj projekat u pitanju, a veliki broj ruskih kompanija već sad pokazuje veliko interesovanje. Osim toga, predstavnici Grada Moskve su se raspitivali i na koji način i kako njihovi (su)građani mogu eventualno da participiraju u kupovini nekretnina. Sve u svemu, potencijal je veliki, a naša uloga je da proaktivnom politikom dobre kulturne, istorijske i bilateralne odnose prebacimo što više i na plan dobre i uspešnije ekonomske saradnje“.
Odgovarajući na pitanje šta je to što bi Rusi u ovom trenutku mogli Srbiji da ponude, Milosavljević kaže — investicije.
„Mi smo veoma interesantna zemlja za Rusiju i za njihov kapital, s obzirom na to da mi imamo jako dobre sporazume o preferencijalnoj trgovini sa SAD i EU, da smo potpisnici CEFTA sporazuma, u koji ulazi ceo balkanski region. Dakle, sve su to benefiti koje oni mogu da iskoriste ukoliko investiraju svoj kapital u Srbiju. I to je bila ključna poruka ovog sastanka — da investirajući svoj kapital u Srbiju oni s jedne strane pomažu BDP-u Srbije i pomažu standardu Srbije, a s druge strane daju sebi mogućnost da naprave pravi, realni biznis koji je profitabilan, jer preko Srbije mogu da dobiju veliki deo tržišta. Oni su zainteresovani za saradnju u oblasti energetike i tu imamo nekoliko velikih, interesantnih projekata, ali mi smo im ponudili i slobodne zone. Ponudili smo im da dođu i da grade fabrike iz temelja. To su te grinfild investicije. Beograd nudi Moskvi isti koncept kao što je urađeno sa kompanijom ’Meita‘, koja se trenutno gradi u Obrenovcu. Ponuđeno im je da po tom primeru grade fabrike duž slobodne zone Beograda, da u njima upošljavaju našu radnu snagu, a zauzvrat im je na raspolaganju tržište Srbije i okolnih zemalja“.
Pomoćnik gradonačelnika Beograda navodi i da će iduće godine započeti i prva faza gradnje parka na Ušću, koji će biti uređen po uzoru na moskovski Park Gorki. Osim toga, ističe Milosavljević, sa Moskvom se razmenjuju i iskustva o svim ostalim pitanjima i „jedni druge podstičemo na različite inovativne projekte“.
„Napravićemo i mešovitu grupu za pitanje rešavanja gužvi u saobraćaju, pošto i Moskva i Beograd imaju taj problem, mada Moskva neuporedivo veći. Ali, želimo da vidimo kako rade njihovi logistički centri, kako oni pokušavaju da unaprede sistem javnog saobraćaja, pa ćemo pokušati i mi to da implementiramo“.
Milosavljević naglašava da će izgradnjom metroa problem saobraćajnih gužvi u Beogradu u velikoj meri biti rešen.
„Metro u Beogradu je sada realnost! To je projekat koji je na neki način i od nacionalnog značaja. Definitivno, 2019. godina biće godina izgradnje metroa u Beogradu. U tom smislu nam je i iskustvo moskovskog metroa jako važno. Ovu posetu Moskvi, između ostalog, organizovali smo i zbog toga da bismo posetili moskovski metro, kao jedan od najfunkcionalnijih metroa sa najboljom tehnologijom, sa najvećim frekvencijom polazaka i sa ogromnom brojem putnika — kako su mi rekli između 8 i 12 miliona putnika dnevno se preveze moskovskom podzemnom železnicom. Sve su to zaista ogromne reference koje nama kao gradu koriste. Beogradski metro će uzeti sve najbolje elemente već postojećih metroa širom sveta, a moskovskog svakako“, zaključio je Milosavljević.