Rusija i Kina u ponedeljak su blokirale nacrt rezolucije o humanitarnoj situaciji u Alepu. Taj dokument koji su predložili Egipat, Španija i Novi Zeland poziva na prekid vatre u Alepu, uključujući i prekid napada na položaje terorističke grupe Nusra front i DAEŠ na sedam dana.
Stalni predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin rekao je da je konačna verzija rezolucije predstavnicima zemalja u SB UN dostavljena samo nekoliko sati pre glasanja. Protiv tog nacrta glasala je i Venecuela, a Angola je bila uzdržana.
Stalni predstavnik Kine Liu Đijei objasnio je stav svoje zemlje pri glasanju činjenicom da „aktivnosti prema nacrtu rezolucije, pri ozbiljnim nesuglasicama, ne doprinose diplomatskim naporima uključenih strana i ne pomažu poboljšanju situacije u Siriji“. Diplomata je naveo i „potrebu da se održi jedinstvo po pitanju Sirije, da se govori jednim glasom i da se radi zajedno“.
Stav Pekinga kritikovao je predstavnik Velike Britanije.
„Iznenađuje kineski veto. Uprkos ponovljenim izjavama protiv politizacije i za dijalog, Kina je odabrala da stane na stranu Rusije, koja je strana u sukobu“, rekao je stalni predstavnik Velike Britanije Metju Rajkroft.
On je takođe ukazao da kod Kine postoji „iskrivljeno verovanje u despota koji je ubio skoro pola miliona svojih građana“.
Liu Đijei je, zauzvrat, rekao da Savet bezbednosti UN „nije mesto za neosnovane napade na stavove drugih zemalja“.
„Upitao bih predstavnika Velike Britanije odakle mu pravo da iskrivljuje stavove drugih zemalja?“, rekao je kineski predstavnik.
„Zamolio bih predstavnika Velike Britanije da stavi tačku na praksu trovanja atmosfere u Savetu bezbednosti i da prestane sa uvredama na račun ozbiljnih sastanaka Saveta. On to nije uradio prvi put i nadam se da se takve uvrede neće ponoviti u budućnosti“, rekao je on.