Reforma Ustava, o kojoj građani treba da se izjasne, ima za cilj smanjenje ovlašćenja i veličine Senata, Donjeg doma Parlamenta Italije. S obzirom na poslednje promene izbornog zakona, reforma Ustava olakšala bi rad Vlade, a stranka koja ubuduće osvoji 40 odsto glasova u Parlamentu dobija apsolutnu većinu.
Italijani međutim na tom referenduma glasaju za mnogo više od reformi. Premijer Mateo Renci najavio je da će podneti ostavku ukoliko Italijani većinski budu protiv promene Ustava, pa će referendum odrediti i ko će i kako upravljati Italijom u vreme kada tu zemlju potresaju ekonomska stagnacija, činjenica da je Italija, nakon Grčke, najzaduženija članica EU i problemi sa migrantima.
Slobodan Janković sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu za Sputnjik kaže da će ishod referenduma u Italiji biti izuzetno važan, baš kao i ono što će nakon njega uslediti. On napominje da su protiv promene Ustava antisistemski pokret Pet zvezda, kompletna desnica i deo levice.
„Ako građani na referendumu poslušaju poruku opozicije i glasaju protiv, oslabiće tehnokratska Vlada Matea Rencija. Treba podsetiti da on nije pobedio na izborima i da je to već treća Vlada od 2011. godine u Italiji koja je na vlasti, a da nije dobila podršku na direktnim parlamentarnim izborima, pa je vrlo važno da se to promeni“, napominje Janković.
On dodaje da je Rencijeva Vlada sastavljena kao tehnokratska, evrofilska Vlada.
„Poslednjih meseci sam Renci je promenio retoriku i počeo da kritikuje EU, međutim to je znak da evrounijska retorika više ne prolazi i da nema pozitivan prijem u narodu. Dakle, sami političari koji jesu za EU pokušavaju da se distanciraju od nje što pokazuje da je ekonomska i institucionalna kriza Unije vrlo duboka i da će nešto morati da se menja. Ako se Italijani na referendumu odluče da zaokruže ’ne‘, to će označiti promene u samoj Italiji, a posledično i u EU“, objašnjava Janković.
Poslednja istraživanja javnog mnenja govore da bi Italijani mogli da odbiju Rencijev predlog, a Slobodan Janković kaže da bi u tom slučaju na vlast u Italiji iduće godine mogao da dođe pokret Pet zvezda.
„Razlika između Demokratske partije na vlasti i partije Pet zvezda je na nivou od dva odsto, pa bi ona, po postojećem izbornom sistemu, koji daje premiju partiji koja osvoji najviše glasova, mogla da formira sledeću Vladu. Naravno, sam pokret Pet zvezda je prilično šarenolik, nema jedinstvenu ideologiju i sva je prilika da će se on, ukoliko dođe na vlast, vremenom raspasti na najmanje dve struje“, kaže Janković.
On, međutim, podseća da se, osim Lige severa, gotovo niti jedna stranka u Italiji ne zalaže za referendum o izdvajanju te zemlje iz Evropske unije.
„Ono što desnica i sam pokret Pet zvezda nude svojim biračima je promena same Evropske unije, koja bi bila daleko od federalizovanja, odnosno onoga što želi Nemačka, već bi se išlo više ka tome da se same članice više pitaju, da se manje odluka donosi na centralnom nivou, već da se deo nadležnosti vrati u zemlje-članice. Takođe, u okviru pokreta Pet zvezda se pominje nekoliko ideja kada je reč o evru — jedna je da se ukine evro, a druga da se napravi sistem sa ’dva evra‘, odnosno dve valute u EU, u svakom slučaju bilo koje rešenje koje oni predlažu podrazumeva značajno prekomponovanje Evropske unije“, zaključuje Janković za Sputnjik.
Podsetimo da je od Drugog svetskog rata Italija imala 63 vlade, zbog čega je teže pronalazila adekvatne odgovore na ekonomske i političke izazove. Premijer Renci tvrdi da bi promena Ustava dovela do direktnijeg zakonodavstva koje bi moglo da pokrene reformu državne uprave i pravnog sistema, što bi smanjilo nestabilnost političkog sistema.