U sredu je Evropski parlament izglasao dve rezolucije koje su neobavezujuće, ali imaju karakter preporuke Savetu ministara EU i Evropskoj komisiji. Prva je da se zamrznu pregovori sa Turskom o pridruživanju EU, a druga je plan kako da se EU suprotstavi propagandi Rusije i tzv. Islamske države.
Zbog serije neobavezujućih rezolucija, u EP je napravljena takva podela da pre dve godine, kada je u SB UN na predlog Rusije stavljena na glasanje rezolucija protiv veličanja nacizma, nijedna članica EU niti iz regiona (izuzev Srbije) nije glasala za takav predlog. „Za“ je glasalo 115 država širom sveta, u kojima živi 5,6 milijardi ljudi. Ali nijedna članica EU nije bila zabrinuta zbog uspona ekstremističkih pokreta koji propagiraju rasizam, ksenofobiju i neonacizam, navodi „Politika“.
U tekstu se podseća na „fenomen“ postistina — termin godine, koji su, kako se navodi, lingvisti nedavno uvrstili u Oksfordski rečnik. Objašnjenje tog termina glasi: postistina se odnosi na okolnosti u kojima objektivne činjenice imaju manji uticaj na oblikovanje javnog mnjenja nego emocije i reakcije u društvu ili lični i pojedinačni stavovi.
„Iako izgleda suludo, suština je postistinska: EU računa da će, ako uskladi nacionalne prošlosti koje su se povampirile (dakle zanemari činjenice), napraviti čvršći (emotivni i reakcijski) blok prema ’spoljnom neprijatelju‘. Ovog puta taj neprijatelj su ruski mediji“, navodi se u tekstu čiji ostatak prenosimo u celosti:
Televizija RT i agencija „Sputnjik“, kao i dve manje poznate agencije, optužene su da vode neprijateljsku propagandu i zatražena su dodatna finansijska sredstva za predstavljanje „prave istine“. Sličan koncept već se, uz pomoć darodavaca iz SAD, sprovodi u nekim baltičkim zemljama.
Prava protivrečnost jeste u tome što se na ruske medije, ma koliko njihov sadržaj prezirale zapadne vlade i njihovi korisni idioti, više ne gleda kao na meku moć, nego kao na elemenat hibridnog rata.
Razumljivo je onda zašto je Vladimir Putin čestitao zaposlenima u ovim redakcijama.
Uspeli su da za relativno kratko vreme od potpunih autsajdera, koje mnogi vole da tretiraju kao trapave ruske medvede, primenjujući ono što decenijama čine Bi-Bi-Si, Si-En-En, Slobodna Evropa, Glas Amerike ili Al Džazira, toliko uzdrmaju EU i SAD da su ovi morali da pokažu koliko ne veruju u zdrav razum svojih građana.
Odlučeno je da se formira komisija (kojoj će trebati mnogo novca) koja će osmisliti strategiju kako da se zaustavi „razbijanje demokratskih vrednosti, ugrožavanje suvereniteta nekih članica i spreče rascep i rasulo u EU“.
Ako je došlo dotle, kako je mislila manjina evropskih parlamentaraca u odnosu na one koji su bili protiv ili uzdržani, procenjujem da nije u pitanju efikasnost ruskih medija nego „sve veće nepoverenje prema činjenicama koje iznosi establišment“. I to je deo definicije postistine, zaključuje se u komentaru.