„Kada su se baltičke zemlje priključile NATO-u, Kalinjingrad je postao neprijateljska teritorija u samom centru zapadne Alijanse. To ga je stvorilo ranjivim, a istovremeno, potencijalno opasnim sa vojne tačke gledišta“, navodi Farli.
Između ostalog, autora plaši prebacivanje ruskih raketnih sistema S-400 i „Iskander-M“ u Kalinjingradsku oblast.
„Kako je detaljno navedeno, S-400 je jedan od najsmrtonosnijih sistema protivvazdušne odbrane u svetu“, piše Farli.
On ukazuje na neke specifičnosti ruske protivvazdušne raketne odbrane zbog kojih će NATO-u biti „neprijatno i teško“ da obezbedi vazdušnu podršku na nebu iznad baltičkih zemalja — između ostalog, za različite vrste raketa koje mogu da pokriju rastojanje od 40 do 400 kilometara.
Što se tiče „Iskandera“, kako piše Farli, tačne informacije o tome šta oni mogu „još uvek je teško naći“, ali je izvesno da mogu lansirati konvencionalne i nuklearne bojeve glave na rastojanju do 400 kilometara.
„Ako Moskva poželi da izvrši pritisak na kolebljive zemlje NATO-a, ona može izvesti snažnu demonstraciju, prebacujući u enklave neka nova i strašna naoružanja“, objasnio je on.
Pritom, po njegovom mišljenju, NATO navodno ima mogućnosti da preduzme političke korake usmerene na destabilizaciju situacije na toj teritoriji, što Moskvi ne ide naruku.
Međutim, po mišljenju „Tajma“ SAD ne bi trebalo da postavljaju u Evropi „skupo i neprovereno“ naoružanje sistema PRO, jer to neće obuzdati Rusiju, već će je pre isprovocirati.
U utorak je portparol Stejt departmenta Džon Kirbi izjavio da raspoređivanje raketnih kompleksa „Iskander“ i S-400 u Kalinjingradskoj oblasti predstavlja destabilišući način da se utiče na situaciju u oblasti bezbednosti u Evropi.
Zvanični predstavnik Ministarstva odbrane general-major Igor Konašenkov izjavio je da pravu pretnju po bezbednost ne predstavlja Rusija, već nagomilavanje oružja u Evropi i vojnika „neevropskog“ porekla i podsetio na izgradnju protivraketne odbrane SAD u Poljskoj i Rumuniji.