„Neki hoće da postave to pitanje. To je falš izbor, Srbija može da ima iste dobre odnose i sa Rusijom i sa Zapadom“, rekao je Skot, gostujući na televiziji N1.
Američki ambasador je rekao da je to bilo tako i do sada i da tako može biti i u budućnosti.
„Očigledno da Srbija ima dugu istoriju sa Rusijom i nemamo ništa protiv toga“, rekao je Skot i naveo i da SAD hoće da razvijaju odnose sa Rusijom.
Američki ambasador je ocenio da su odnosi Srbije i SAD veoma pozitivni i u usponu.
Skot je rekao da investicije u Srbiju od 1999. godine do danas iznose četiri milijarde dolara, „da smo partneri u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala, učestvujemo zajedno u mirovnim misijama širom sveta“.
„Vidim celu grupu dobrih odnosa između naših zemalja“, rekao je ambasador SAD.
On je, odgovarajući na pitanja, rekao da problem ubistva braće Bitići i to što nema odgovornih za paljenje Ambasade SAD, nakon protesta zbog jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, jesu teret za odnose dve zemlje.
„Dok nemamo te rezultate i odgovore, nećemo biti zadovoljni“, rekao je Skot.
Na pitanja u vezi sa civilnim sektorom, američki ambasador je kazao da nije njegov ni posao, ni položaj, da se meša u unutrašnju politiku neke zemlje.
„Moj posao je prvo da razvijam dobre odnose sa Srbijom, drugo da tumačim za moju zemlju događaje u Srbiji i treće da izrazim vrednosti moje zemlje, demokratiju, demokratski razvoj i integraciju regiona u EU“, naveo je on.
„Istina je da smo dali podršku civilnom sektoru i smatramo da je jak civilni sektor oslonac jake demokratije“, rekao je Skot.
Na pitanje o radu stranih službi i da li ima američkih obaveštajaca na ovim prostorima, Skot je kazao da je poznata stvar da SAD i njena vlada ne odgovaraju na pitanja koja se tiču njenih službi.
Kada se radi o Savamali, američki ambasador je rekao da, ukoliko je nenamerno rekao nešto što bi predstavljalo mešanje u unutrašnje stvari zemlje, da mu to svakako nije bila namera.
„Tu sam, ponavljam, da predstavim naše vrednosti“, rekao je Skot i objasnio da bi bio jako razočaran da se u njegovom susedstvu desilo da je neko došao da sruši zgradu, pozvao policiju, a da niko nije bi došao.
„Vladavina prava je osnov jedne jake demokratije i to da se građani osećaju da su jednaki pred zakonom“, naveo je on i dodao da u SAD veruju u slobodu govora i da svako ima pravo da iznese svoje nezadovoljstvo politikom vlasti.
„Isto tako je i ministar Stefanović govorio o protestima u SAD i to je istina i mislim da je to zdravo za naš sistem“, rekao je Skot.
Kako je rekao, nije čuo glasove iz institucija EU da Srbija mora da uskladi svoju spoljnu politiku sa EU, ali da jeste od parlamentaraca.
Skot je naveo da, koliko razume sistem EU, postoje poglavlja, a jedno od njih je i ono koje govori o zajedničkoj spoljnoj politici, ali i dodao da, ako dobro razume, to važi samo za zemlje-članice EU.
Prema njegovim rečima, prijateljstvo sa Rusijom je u redu, ali i da nekada treba reći prijatelju: „Čekaj bre, to je previše“.
Po pitanju NATO-a, ambasador SAD je naveo da Alijansa nije „neki dečko koji stalno traži devojku“ i da NATO nikoga ne prisiljava da bude njegov član.
Srbija je već izrazila svoje mišljenje i to je dobro i ona može biti dobar partner, kao što i jeste u mirovnim operacijama, naglasio je Skot.
SAD, prema njegovim rečima, nemaju ništa protiv vojne saradnje Srbije sa Rusijom, navodeći da je bilo dosta vojnih vežbi Srbije i Rusije.
„Nemamo ništa protiv i te vežbe su javne“, dodao je i istakao: „Ili Rusija ili NATO — vidim to kao krivi izbor — taj izbor ne postoji“.