Da podsetimo: prvo je u sredu u Beograd stigao šef ruskih obaveštajaca Nikolaj Patrušev, a dan kasnije i komandant ruskog Zapadnog vojnog okruga, general-pukovnik Andrej Kartapolov.
Tokom posete Srbiji, Patrušev, sekretar Saveta bezbednosti Ruske Federacije, sastao se sa najvišim državnim vrhom Srbije i predložio da se razmotri rad na Memorandumu o razumevanju u oblasti bezbednosti, koji bi stvorio neophodne formalne uslove za redovnu komunikaciju o pitanjima od obostranog interesa, kao i za mnogo bližu saradnju srpskih i ruskih bezbednosnih službi.
Sa druge strane, ruski general-pukovnik Kartapolov će se tokom dvodnevne posete Beogradu sastati sa načelnikom Generalštaba i predstavnicima Ministarstva odbrane Srbije, sa kojima će razgovarati o pitanjima međunarodne vojne saradnje, kao i o drugim aktuelnim temama jačanja odbrane dveju zemalja.
Ruski eksperti smatraju da nema ničeg neobičnog u tome što su se posete ruskih bezbednosnih i vojnih zvaničnika Beogradu gotovo poklopile i uvereni su da je reč o slučajnosti.
„To zaista može da bude podudarnost i ne vidim ništa neobično u tome, ali mislim da se Srbija sada suočava sa novim izazovima, koji će promeniti format saradnje Moskve i Beograda. Ulazak Crne Gore u NATO uticaće na geopolitičku situaciju u regionu, ali i na sistem odbrane Srbije. Naravno, crnogorska vojska sama po sebi ne predstavlja pretnju za Srbiju, ali eventualno razmeštanje jedinica NATO-a u toj zemlji jeste određena pretnja“, kaže za Sputnjik ruski ekspert Jevgenij Krutikov, stručnjak za Balkan i kolumnista internet izdanja „Vzgljad“.
On dodaje da je upravo ta pretnja i razlog što Moskva i Beograd intenziviraju pregovore o vojnim vežbama, na nivou različitih rodova vojske i vojnih okruga.
„Zapadni okrug je najveći i najrazvijeniji okrug Rusije. Ako su u prethodnom periodu nove vrste naoružanja bile, pre svega, raspoređene u Južnom okrugu, nadomak Groznog i drugih kavkaskih gradova, sada se novo naoružanje šalje prvenstveno u Lenjingradsku i Kalinjingradsku oblast, jer je to ’prva linija odbrane‘. Ali, govoriti da komandant Zapadnog vojnog okruga ide u Srbiju zbog toga što je taj okrug ’prva linija‘ odbrane u slučaju eventualnog konflikta Rusije i NATO-a, pa to bi bilo preterivanje! Jednostavno, Srbija je zona njegovih međunarodnih aktivnosti — kao što, recimo, komandant Dalekoistočnog okruga ide u posetu Mongoliji…“, ističe Krutikov.
Teoretičari zavera su, međutim, zaključili da je upravo Rusija bila najviše zainteresovana za destabilizaciju vlasti u Crnoj Gori tokom nedavnih izbora, a posetu Nikolaja Patruševa Beogradu povezali su, naravno, i sa tim događajima.
Na molbu da prokomentariše navode da su ruski zvaničnici stigli u Srbiju zbog neuspelog pokušaja državnog udara u Crnoj Gori, Jevgenij Krutikov za Sputnjik u šali kaže:
„Da je Rusija zaista spremala državni udar, on bi bio uspešan.“
Ruski ekspert ističe da je umešanost Rusije u „crnogorske stvari“, kako kaže, „na nivou statističke greške“.
„Mislim da je situacija u toj zemlji čak takva kakva jeste zato što se Rusija ni na koji način ne meša u unutrašnje stvari Crne Gore! Siguran sam da ni Ambasada RF u Podgorici, ni pojedini građani Rusije, nisu umešani u bilo koje od ovih događaja. Kad već govorimo o pokušajima Rusije da na nešto utiče, pa, njih je možda i bilo, ali samo kroz kulturu“, zaključuje Krutikov.