Beograđani starijih generacija još zovu Resavsku i Kosmajsku ulicu u centru Beograda ulicama generala Ždanova i maršala Tolbuhina. Posle petooktobarskih promena beogradske vlasti, zanemarujući pojedine istorijske događaje, vraćale su stara imena centralnim beogradskim ulicama ne pazeći na moguće nanošenje istorijskih nepravdi.
Tako su bez imena ostali i ruski maršal i general koji su rukovodili oslobađanjem Beograda 20. oktobra 1944. godine. Maršal Tolbuhin dobio je, doduše, ulicu na periferiji, u beogradskom naselju Žarkovu.
Vlasti grada Beograda odlučile su da novobeogradske ulice Pohorsku i Goce Delčeva preimenuju i dodele im imena sovjetskih vojskovođa. Tako je Ulica Goce Delčeva postala Bulevar maršala Tolbuhina, a Pohorska ulica Ulica generala Ždanova.
„Danas, na 72. godišnjicu oslobođenja Beograda, vraćamo dug i ispravljamo veliku grešku koja je načinjena herojima, oslobodiocima našeg glavnog grada. Izvinjavam se i ruskom narodu i Ruskoj Federaciji što smo počinili jednu takvu grešku, što ulice koje zaista pripadaju ovim velikanima i ljudima koji su dali veliki doprinos da mi danas budemo slobodni, danas ne nose njihova imena. Nadam se da će žitelji Novog Beograda i Zemuna koji žive u ovim ulicama sa ponosom moći da kažu da žive u ulicama maršala Tolbuhina i generala Ždanova“, istakao je Mladenović.
Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Čepurin istakao je da je pravda pobedila i da je herojima vraćeno ono što im pripada u skladu sa njihovim dostojanstvom. Plemenitost srpskog naroda učinila je da se imena ulica oslobodilaca Beograda vrate, dodao je ambasador Čepurin.
„Hteo bih da pomenem i u čemu se sastojao podvig ovih heroja. Kada je sovjetska armija prišla Beogradu, mogla je da zauzme grad skoro bez gubitaka. Mogla je da sruši sve uz pomoć avijacije i teške artiljerije. Ali u tom slučaju ne bi bio sačuvan istorijski centar Beograda. Maršal Tolbuhin je u skladu sa dogovorom sa jugoslovenskom stranom doneo odluku da se razradi plan zauzimanja Beograda u sklopu kopnene operacije, zajedno sa jugoslovenskim partizanima. Zahvaljujući tome, spašeno je istorijsko lice Beograda“, rekao je ambasador Čepurin.
Cena koja je plaćena za takvu odluku je 4.000 poginulih i 14.000 ranjenih crvenoarmejaca i partizana, zaključio je Čepurin.
Obeležavanje 72. godišnjice oslobođenja Beograda nastavljeno je memorijalnim defileom kroz Ulicu kralja Milana i polaganjem venaca na groblje oslobodilaca na Novom groblju, a večeras će u Narodnom pozorištu biti održana svečana akademija, a u Centru Sava koncert Akademskog ansambla Nacionalne garde Rusije.