Da li će pare koje je penzionisani general Bratislav Dikić stavio u džep da bi odglumio vođu terorističke grupe, kako pišu pojedini mediji, biti dovoljna nagrada, nije pitanje bez smisla. Kada prihvatiš ulogu, pa je odšmiraš, i to vide svi, pogotovo dojučerašnje kolege bezbednjaci, nije baš lako.
A da je loše odigrana, videlo se već iz onog što je saopštio direktor uprave policije Crne Gore Slavko Stojanović. Potvrdivši hapšenje 20 državljana Srbije u noći pred parlamentarne 16. oktobra, on je naveo da su oni osumnjičeni za stvaranje kriminalne organizacije i terorizam.
„Oni su, kako se sumnja, ušli u Crnu Goru i imali nameru da prvo preuzmu automatsko oružje, a potom da večeras izvrše napade na institucije sistema, policiju i predstavnike državnih organa, ne isključujući mogućnost napada na visoke državne zvaničnike“, saopštio je Stojanović.
Posle ovakvog saopštenja, mislim da je trebalo da građani Srbije budu više zabrinuti nego oni u Crnoj Gori. Da li je moguće da smo na čelu Žandarmerije imali tako nesposobnog generala koji je u rušenje ustavnog poretka druge države, njenih institucija i čelnika, išao kao grlom u jagode. Sa grupicom amatera, bez oružja koje će naknadno da obezbeđuje.
Predsednik Foruma za terorizam i nacionalnu bezbednost prof. dr Milan Pašanski za Sputnjik kaže da je u pitanju klasična, ali za stručnjake providna, obaveštajno-kontraobaveštajna kombinatorika sa ciljem da se izvrši određeno raslojavanje izbornog tela.
„U tom pogledu aktuelna vlast već ima bogata iskustva, pre pet-šest godina usred izborne tišine pravljeni su potezi slične vrste jer gospodin koji vlada više od četvrt veka Crnom Gorom, očigledno se dobro razume u te poteze. Ovo sada je bila jedna kombinacija u kojoj je dogovorno iskorišćen jedan bivši visoki funkcioner bezbednosnog sistema Srbije tako da je on tu naplatio svoj bivši status“, kaže Pašanski.
On podseća i na izjavu premijera Srbije Aleksandra Vučića da ne može da zamisli da je tako nešto urađeno sa namerom za koju je optužena grupa na čelu sa penzionisanim generalom Dikićem.
„To je očigledno dogovoreno da se on tu pojavi da svoj status proda za određenu količinu novca. I ispostaviće se da će za dva dana biti pušten zbog nedostatka dokaza“, kaže Pašanski.
Samo se, smatra on, može nagađati u kom procentu je to poboljšalo rejting na izborima onih koji su to planirali. Ili je, kaže, možda i umanjilo jer je manevar bio providan.
Podseća da je predizborni slogan DPS-a bio „Sigurnim korakom“, pa je u skladu sa njim isfabrikovana pretnja da bi se pokazalo kako sistem funkcioniše, spreman da obezbedi sigurnost svih građana.
„Kada se pojavi pretnja sistemu, a to je bio ovaj pokušaj fabrikovanja pretnje, sistem je na najbolji način demonstrirao bezbednost, takozvani teroristi su pohapšeni, njihova akcija presečena, i svi su zadovoljni. Ovi što su ponovo osvojili nešto više procenata biračkog tela nego što su očekivali, i ovi što su naplatili svoju ulogu“, zaključio je Pašanski.
Milova „sapunica“ dobila je danas nastavak jer je opasni terorista koji je na dan izbora hteo da ga smakne, pošto se u Crnoj Gori prvo dočepa oružja, negirao krivicu i štrajkuje glađu i žeđu. Ali ako je cilj opravdao sredstvo, na radost Mila i Zapada, nova epizoda će se podneti bez imalo zazora. Da li je iznosom zadovoljan i opanjkani Dikić, koji je zbog propale akcije proizveden u nesposobnog generala, sporedno je pitanje.
Komentarišući najavu opozicije da upravo zbog navodnog pokušaja državnog udara u izbornom danu neće priznati rezultate izbora, predsednik Foruma za terorizam i nacionalnu bezbednost smatra da dometi takve odluke nisu veliki.
„Upravo ovakav rezultat izbora odgovara Zapadu, a on je taj da kada se nadigne halabuka postoji mogućnost eventualnog ponavljanja (izbora). U ovom slučaju, nije im u interesu da to rade“, kaže Pašanski za Sputnjik.