Ističući da „razgovore sa Briselom nikada ne treba prekidati“, Nikolić je, odgovarajući na pitanja Sputnjika u Sankt Peterburgu, rekao da je uvek upozoravao naše predstavnike da kada odu u Brisel ispred sebe imaju dva suparnika — predstavnike Unije i predstavnike prištinske administracije.
„Bolelo me je kada mi kažu da nešto naše nije moguće ostvariti jer se ne uklapa u prištinsko zakonodavstvo i u njihov ustav. Rekao sam našim predstavnicima: pitajte ih ima li Srbija Ustav, kako mi sve uklapamo i gutamo mnogo toga, prenosimo mnogo državnih ingerencija na tu pokrajinu“, naveo je predsednik. „Svesni smo“, kaže Nikolić, „da u Prištini stalno govore da su nezavisni, svesni smo i da sve što od nas ne može da dobije Priština ide u međunarodne organizacije“.
On je konstatovao da je KiM primljeno u više u organizacija samo zato što se u njima o tome glasalo, kao i da je Srbija „jedva sprečila“ da Priština uđe u Unesko i dodao: „Sa Briselom treba razgovarati, ali je vreme da se malo drugačije razgovara, i da mi konačno saznamo od Brisela tu veliku tajnu šta će biti na kraju našeg puta ka EU, hoće li biti tog uslova, ultimatuma da prihvatimo, nezavisnost KiM“. Kako je istakao, Srbija takođe želi da zna šta Brisel misli o otimanju srpske imovine.
„Mislim da je na Zapadu i u svetu liberalnog kapitalizma koji smo mi prihvatili privatna, javna i državna svojina neprikosnovena, a da se ratovi vode kada neko državi otme jedan deo teritorije i njenu svojinu. Mislim da je Aleksandar Vučić dobro rekao, hajde da utvrdimo koliko je ko učestvovao u svemu tome“, naglasio je predsednik Srbije.
Nikolić je podsetio i da je Srbija napravila veliki gest kada je omogućila bivšim republikama, sada nezavisnim državama, da sa njom učestvuju u sukcesiji imovine. „Sada delimo imovinu sa onima koji su se oružjem otcepili od nas, prodajemo i delimo ambasade da bismo uzeli neki dinar. Sada svako traži svoj deo, a otišao je od države. I sada nam još treba da nam kosovska administracija otme imovinu u čijem stvaranju uopšte nije učestvovala. Mislim da prevazilazi moje moći da o tome pričam kao da se ništa nije desilo, a mislim da to prevazilazi i moći pregovarača, ali da Srbija to jednostavno neće moći da trpi. A kako dalje — treba da sednemo i razgovaramo“, ocenio je predsednik.
Po njegovom mišljenju, u tome treba da učestvuje i Narodna Skupština, koja bi trebalo da dobije potpuni izveštaj o tome šta se zaista dešavalo i da joj Vlada predloži neku odluku, deklaraciju ili rezoluciju, „i ako se to usvoji da se ponašamo u skladu sa zakonima Skupštine Srbije“.