U sastavu divizije su strateški bombarderi Tu-95MS, naoružani krstarećim raketama, i strateški supersonički bombarderi Tu-22M3.
To je već druga divizija tog tipa u Rusiji. Prva je formirana 2015. godine i razmeštena je na vojnim aerodromima u gradovima Mozdoku na Kavkazu i Engelsu u srednjem toku reke Volge.
Nekoliko desetina bombardera u sastavu nove jedinice biće razmešteno u Irkutskoj i Amurskoj oblasti.
Analitičari kažu da na taj način Rusija razvija „istočni pravac“ spoljne politike, jer je unapređivanje regionalnog sistema bezbednosti oduvek bio jedan od ključnih elemenata saradnje Rusije i azijskih zemalja i organizacija.
Vojni analitičar Aleksandar Sobanjin iz Centra strateške konjunkture za Sputnjik kaže da je nova jedinica „duga ruka ruske strateške avijacije“.
„To je ono što smo čekali od početka devedesetih godina prošlog veka. Na taj način Rusija bez ikakve histerije i nepromišljenih poteza poručuje da je spremna za sve vrste vojnih dejstava, to jest da je spremna da se brani i da se usprotivi pokušajima američke ratne mornarice da destabilizuje situaciju u regionu i da ugrozi naše interese ne samo na Dalekom istoku, već i u celoj Istočnoj Aziji“, objašnjava Sobanjin.
Sobanjin podseća da je Ministarstvo odbrane Rusije započelo proces modernizacije ratne avijacije.
„Interesantno je da Amerikanci već oko deceniju i po ne uvode u upotrebu nove strateške bombardere. Naravno da je armija SAD i dalje jača i veća od ruske vojske, ali kada govorimo o kvalitetu, a ne samo o kvantitetu, naše snage se već mogu uporediti sa američkim snagama, jer Rusija veoma brzo modernizuje vojsku. Nemamo takvu flotu kao što je imaju Amerikanci, ali trebalo bi imati u vidu da se struktura snaga ruske vojske potpuno razlikuje od američke. Ruski aduti su Raketna vojska strateške namene i Vazdušno-kosmičke snage, stoga je Rusija u stanju da obuzdava američku flotu iz vazduha. Razmeštanje divizije na Dalekom istoku, ubrzana izgradnja baze za podmornice na poluostrvu Kamčatki i baze za privremeno razmeštanje podmornica duž Severnog morskog puta će nam omogućiti da obezbedimo kompletnu zaštitu ruskih granica, iako su do pre nekoliko godina samo granice na Kavkazu i u Evropi bile potpuno zaštićene“, zaključuje Sobanjin.