Za zamrzavanje odnosa sa SAD nije kriva Rusija
Odnosi SAD i Rusije su u prilično zamrznutom stanju, ali ne krivicom Moskve, izjavio je predsednik Rusije.
„Naši odnosi su prilično zamrznuti. Smatram da mi nismo krivi za to“, rekao je Putin, govoreći na plenarnoj sednici IEF.
Rusija je u svakom trenutku spremna za potpunu saradnju sa SAD, rekao je Putin. Ukoliko se Vašington složi sa logikom međusobnih interesa, rusko-američki odnosi bi mogli iz osnova da se promene, istakao je on.
Govoreći na plenarnoj sednici Istočnog ekonomskog foruma, Putin je istakao da u rešavanju mnogih pitanja SAD ne pitaju druge strane za mišljenje. To se, na primer, tiče proširenja NATO-a na Istok i napuštanja sporazuma o PRO.
„Ukoliko se nastavi sa takvim razmišljanjem, onda ne mislim da će doći nekog odmrzavanja. A ukoliko se naši partneri ipak slože sa drugačijim razmišljanjem, uzimanjem u obzir međusobnih interesa, onda će se i naš odnos promeniti iz osnova“, naglasio je ruski lider.
„Spremni smo da u svakom trenutku u potpunosti proširimo našu saradnju“, rekao je Putin.
Međutim, to ne zavisi samo od Moskve.
„To zavisi od toga kako lideri buduće američke administracije žele da sa Rusijom izgrade odnose“, istakao je ruski predsednik.
Digitalna ekonomija
Predsednik Rusije Vladimir Putin predložio je da se formira zajednički prostor „digitalne ekonomije“ za zemlje u Azijsko-pacifičkom regionu.
„Živimo u veku informacionog društva, brzog razvoja digitalnih telekomunikacionih tehnologija i neophodno je da se iskoriste prilike koje su se otvorile putem saradnje da bi se dozvolilo organima vlasti i kompanijama različitih država da sarađuju u elektronskom formatu… U tom smislu predlažemo da se osnuje zajednički prostor digitalne ekonomije“, rekao je ruski predsednik.
On je dodao da to znači stvaranje pravnih i tehnoloških osnova za elektronsku saradnju.
Poziv na „skidanje tegova“ sa biznisa
Predsednik Rusije istakao je potrebu da se sa biznisa skinu „tegovi“ u obliku infrastrukturnih ograničenja i na nekonkurentnom nivou troškova.
„Još jedan problem su infrastrukturna ograničenja i nekonkurentni nivo troškova. Mi moramo, naravno, da se trudimo da sa biznisa skinemo te ’tegove‘ i pružimo mogućnost investitorima da zarade kako treba, da bi njihovi projekti zaradili kako treba i vinuli se“, rekao je Putin na plenarnoj sednici Istočnog ekonomskog foruma.
Cena energenata za zemlje Azijsko-pacifičkog regiona
Rusija je spremna da ponudi konkurentne cene energenata za zemlje Azijsko-pacifičkog regiona i predlaže da se stvori međuvladina radna grupa za projekat azijskog energetskog prstena, smatra Putin.
„Za bržu i dinamičniju realizaciju tog projekta predlažemo da se stvori međuvladina radna grupa. Istovremeno, želim da naglasim da je Rusija spremna da ponudi našim partnerima konkurentsku cenu za Azijsko-pacifički region i fiksira je na duži period.“
Projekat azijskog energetskog prstena predviđa spajanje energetskih sistema Rusije, Japana, Južne Koreje, Kine i Mongolije. Očekuje se da se taj prsten sastoji od odvojenih energetskih mostova, od kojih bi jedan povezivao ruski Sahalin sa Japanom.
Daleki istok treba da postane jedan od centara društveno-ekonomskog razvoja
Daleki istok treba da postane jedan od centara društveno-ekonomskog razvoja Rusije, izjavio je Putin je na plenarnoj sednici Istočnog ekonomskog foruma u Vladivostoku. On je dodao da su prvi rezultati politike vlasti u regionu već vidljivi.
„Postavili smo ambiciozan, po obimu ogroman zadatak da od Dalekog istoka stvorimo jedan od centara društveno-ekonomskog razvoja naše zemlje — moćan, dinamičan i napredan. Kao što sam već rekao, to je jedan od naših najvažnijih nacionalnih prioriteta“, rekao je predsednik Rusije.
Pitanje Krima istorijski zatvoreno
Pitanje teritorijalne pripadnosti Krima istorijski je zatvoreno, rekao je predsednik Rusije.
„Narod Krima je glasao i doneo odluku. Pitanje je istorijski zatvoreno i nema povratka na stari sistem“, izjavio je ruski lider na plenarnoj sednici IEF.