Švajcarska policija i obaveštajne službe imale su ograničena ovlašćenja u poređenju s drugim razvijenim zemljama: prisluškivanje telefonskih razgovora i nadzor elektronske pošte ranije su bili zabranjeni bez obzira na okolnosti.
No, novi zakon to će promeniti.
Vlada je uspela da ubedi građane da cilj novog zakona nije da se prikupi ogromna količina podataka, kako to radi američka Nacionalna bezbednosna agencija, koja je privukla pažnju javnosti delom i zbog razotkrivanja od strane bivšeg obaveštajca Edvarda Snoudena.
„To nije opšte prisluškivanje“, rekao je zastupnik i potpredsednik Hrišćansko-demokratske stranke Janičik Butet za televizijsku mrežu RTS kad su objavljeni rezultati.
„Radi se o tome da se obaveštajnim službama omogući da rade svoj posao“, dodao je.
Švajcarski ministar odbrane Gy Parmelin rekao je da s novim merama Švajcarska više „nije u podrumu međunarodnih standarda, već na gornjem spratu“.
Parmelin tvrdi da se švajcarski ustav ne može porediti sa ustavom SAD ili drugih velikih sila koje se bore da nađu ravnotežu između privatnosti i sigurnosti.
Prisluškivanje telefonskih razgovora i nadzor elektronske pošte vršiće se samo po odobrenju saveznog suda, ministarstva odbrane i vlade.