„Pokemon go“ je besplatna aplikacija zasnovana na tehnologiji proširene realnosti. Smartfon putem dži-pi-es uređaja projektuje vašu stvarnu okolinu u kojoj se kriju virtualni pokemoni, a cilj je da igrač fizički dođe do mesta u okruženju na kojem se pokemon ukazao. Zatim je potrebno usmeriti telefon prema njemu, nakon čega će se upaliti kamera koja će prikazati realnu okolinu, ali će na ekranu biti i pokemon.
Međutim, objašnjava Mihajlov, zamislite da se pokemon pojavi u nekom tajnom vojnom objektu, u kojem jedan vojnik kamerom traži figuricu pritom snimajući celokupnu infrastrukturu, bez ikakve prisile — idealna shema za prikupljanje informacija.
Iako je malo verovatno da baš specijalne službe stoje iza stvaranja ove igrice, jer ipak niko ne može da garantuje da će određeni vojnik igrati tu igricu dok je na službi, određene vojne strukture bi mogle da iskoriste ovaj softver da prikupljaju željene informacije, dodaje on.
Aplikacija „Pokemon go“ je već izazvala nekolicinu incidenata širom sveta. Zabeležen je slučaj kada je šef administracije memorijalnog muzeja Holokausta u Vašingtonu morao da zamoli posetioce da prestanu da love pokemone unutar zdanja, dok je nešto kasnije to učinjeno i u muzeju Aušvic.