On je, međutim, istakao da je to početak „putovanja“ na kojem izabrani lideri i institucije treba da pokažu volju za transformacijom zemlje, kako bi se BiH uskladila s evropskim standardima. Smatra da je to dug put i proces u čijem fokusu moraju biti pitanja stvarnog života, prenosi Fena.
Incko se osvrnuo i na najavljeni referendum o Danu RS, navodeći da „neki političari u ovoj zemlji i dalje nastoje da ignorišu ovu novu stvarnost gledajući još uvek u prošlost“.
Incko tvrdi da pitanja kao što je referendum o 9. januaru samo onemogućavaju BiH da krene napred i usporavaju njenu dalju integraciju u evroatlantsku porodicu.
„Pitanja kao što je referendum konzistentno stavljaju u drugi plan diskusiju o stvarnim problemima građana. Ljudima u Bosni i Hercegovini se uskraćuje diskusija o pitanjima koja su najbitnija — ekonomija, zdravstvo, obrazovanje i generalno bolji životni standard“ smatra visoki predstavnik, prenosi Fena.
Za njega je referendum mnogo više od predizborne politike koja ima za cilj prikupljanje poena, predstavlja osporavanje Ustavnog suda BiH, njegovih odluka, ustavnog okvira zemlje i vladavine prava u BiH.
„Isto tako, agresivna retorika kojom se poziva na nasilje ili silu, ili se prizivaju mračne slike rata, stvar je prošlosti i potpuno je neprihvatljiva. Stoga pozivam političke aktere na svim stranama da se zadrže od agresivne retorike. Ta vrsta ponašanja zauvek je ostavljena daleko u prošlosti i nema joj mesta u evropskoj budućnosti BiH“, izjavio je visoki predstavnik Valentin Incko.