Situacija na Balkanu svakodnevno se zaoštrava. Demarkacija granica sa Crnom Gorom uzburkala je situaciju u Prištini, hrvatski političari skupljaju predizborne poene vređanjem Srbije, a potencijalno krizno žarište je i u BiH, gde su sve jači glasovi koji se protive održavanju referenduma u Republici Srpskoj. Koliko je situacija u regionu zaista opasna i šta Srbija može da preduzme?
Povodom najava da bi referendum u RS mogao da izazove napade u Republici Srpskoj, Vladimir Đukanović, poslanik SNS rekao je u emisiji „Svet sa Sputnjikom“ da ako je neko zauzeo stav da izvrši takvu vrstu akcija, bio referendum ili ne, oni će to izvršiti.
„Situacija je veoma ozbiljna i opasna, a na nama je da učinimo sve da se sačuva mir, jer ako dođe do sukoba na Balkanu, gubi se svaki smisao politike, a mi ratujemo do istrebljenja. Mi moramo da kažemo građanima da postoji opasnost da neko izvrši desant na Republiku Srpsku, ima raznih ideja… Zašto bi se neko naoružavao helikopterima ili balističkim raketama, pa sigurno neće napasti Italiju ili Mađarsku, članice EU, naravno da se priprema za napad na RS ili Srbiju“, napominje Đukanović.
Đukanović ocenjuje da je problem hrvatskog društva to što ono opstaje na strahovitoj mržnji prema Srbima i da je država u kojoj se na izborima pobeđuje zahvaljujući šovinističkim izjavama prema komšijama potencijalno opasna po region.
Sandra Rašković Ivić, poslanica DSS, slaže se da je situacija vrlo ozbiljna, ali smatra da je ipak daleko od atmosfere devedesetih.
„U to vreme je ljude bilo vrlo lako zapaliti da krenu u ratna dejstva. Moja generacija i malo mlađa od moje pamte vreme krvoprolića. Sada kada bi neko i hteo da pozove narod na borbu, ne bi bilo sagovornika. Jedna je stvar kada se ide na Tompsonov koncert, ali ipak je nešto sasvim drugo kada se obuče uniforma i ide u rat. Uzdam se u mudrost naroda na svim stranama koji se ne bi tako lako odazvao ratnom pokliču“, kaže Sanda Rašković Ivić.
Prema njenim rečima, referendum u RS ne bi trebalo da bude razlog za sukobe. I Predrag Marković, istoričar i potpredsednik SPS, smatra da retorika među bivšim jugoslovenskim republikama nije zapaljiva u meri u kojoj je bila devedesetih, pre svega kada je o reč o Srbiji.
„Ako povučemo paralelu između Kosova i Bosne, ispada da neki narodi imaju pravo na samoopredeljenje, a drugi nemaju. Nijedan standard na Kosovu nije ispoštovan, a nema nikakvog razumnog razloga za centralizaciju BiH, jer RS funkcioniše mnogo bolje od Federacije. Ako gledamo kvalitet administracije ili bilo koji drugi parametar, RS je čak bolje organizovala povratak manjina, daleko je veći broj Bošnjaka i Hrvata u RS nego što je Srba u Federaciji“, smatra Marković.
Na pitanje da li bi situacija u RS mogla biti okidač za terorističke napade, Marković kaže da naš region nije dao mnogo terorista.
„Mi smo imali dva-tri ustaška napada u doba SFRJ, bioskop 20. oktobar, Rolovića, Bugojansku grupu, ali posle toga skoro da nismo imali teroriste. To je, izgleda, u skladu sa našim mentalitetom. Sa druge strane, Albanci imaju najveći procenat boraca Islamske države u čitavom svetu, pa kod njih nezadovoljstvo možda može pre da eskalira u neku vrstu nasilja“, kaže Marković.
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović napominje da je protest u Mušutištu bio fantastično organizovan, i da je jasno da je neko to sa strane finansirao.
„Oni rade kako im neko kaže, a tako će biti i u BiH — ukoliko je cilj nekoj zapadnoj sili da isprovocira sukob, sukoba će biti, a plašim se da neko ima projekciju da ovde pravi sukob“, upozorava Đukanović.
Poslanica DSS Sandra Rašković Ivić međutim smatra da je situacija danas drugačija, jer je, kako navodi, tu i Rusija, znatno drugačija od Rusije ′90-ih godina.
„Rusija je sada faktor sa kojim Srbi i Srbija mogu ozbiljno da računaju, i mislim da Zapad ne bi smeo da organizuje ono što je organizovao ′90-ih. Zapad je sada dobio stanje zamrznutog haosa na Balkanu, ali ipak nije tako komotan. Ja se uzdam da ako dođe do zaoštravanja, Rusija im neće dati“, kaže Rašković Ivićeva.
Kada je reč o tome da li Srbija može da bude faktor stabilnosti na Balkanu, Vladimir Đukanović iz SNS kaže da Srbija može da utiče isključivo na sopstveni narod, ali da nije dovoljno moćna da zaustavi procese koje je neko namerio da pokrene u regionu.