„Već u ovoj fazi imamo niz pitanja u vezi sa zaključcima zajedničkog mehanizma UN i OZHO (Organizacija za zabranu hemijskog oružja) u istrazi nekih incidenata. Osnovi za njih navedeni u izveštaju izazivaju ozbiljne sumnje. Njih su u potpunosti mogle da izmisle opozicione sirijske snage i terorističke strukture, moguće i uz pomoć sa strane“, istakao je Čurkin.
On je dodao da je Savet bezbednosti UN izgubio najmanje dve godine tokom kojih je mogao da se bori protiv pretnji i dokaže da postoji hemijski terorizam na Bliskom istoku zbog političke umešanosti njenih članova.
„Mi smo stalno Savetu skretali pažnju na problem dostupnosti hemijskog oružja nedržavnim subjektima, uključujući i teroriste. Konkretno, i ove godine smo u saradnji sa delegacijom Kine predložili Savetu da usvoji kratku i pragmatičnu rezoluciju koja bi doprinela rešavanju ovog problema. Ali politička umešanost nekih od naših kolega dovela je do gubitka najmanje dve godine za blagovremeno oslobađanje od pretnji i dokazivanja hemijskog terorizma na Bliskom istoku“, rekao je Čurkin.
Stalni predstavnik Rusije u UN je dodao da zajednički mehanizam istrage UN i OZHO nije sa sigurnošću uspeo da potvrdi činjenice postojanja hemijskih napada u terorističke svrhe i utvrdi ko je odgovoran.
Istovremeno, stalni predstavnik Sirije u UN Bašar Džafari rekao je da nema dokaza o umešanosti Sirije u hemijske napade o kojima se govori u izveštaju UN i OZHO, a da se zaključci zasnivaju na svedočenju lica koje su obezbedili teroristi.
„Zaključci izveštaja u potpunosti su zasnovani na izjavama svedoka koje su angažovale terorističke grupe“, rekao je Džafari.
On je dodao da zaključci nemaju fizičke dokaze.
Ranije su SAD, Velika Britanija i Francuska pozvale SB UN da uvede sankcije protiv Sirije za hemijske napade izvedene u provinciji Idlib u aprilu 2014. godine i martu 2015. godine, na osnovu izveštaja misije UN i OZHO.