Sedamnaestogodišnja Kadiza Sultana odlučila je da sa svoje dve drugarice Šamirom Begum i Amirom Abase tokom februarskog raspusta 2015 napusti roditeljski dom u londonskom naselju Betnal grin i pridruži se DAEŠ-u u Siriji.
Vest da je Kadiza poginula u bombardovanju „prestonice“ DAEŠ-a, Rake, prostrujala je britanskim medijima, koji njenu smrt koriste kao primer za odvraćanje tinejdžerki islamskog porekla koje bi želele da se pridruže teroristima u Siriji.
A njihov broj je i dalje veliki, i pored programa britanske vlade i napora islamske zajednice u Velikoj Britaniji da odvrate tinejdžere islamske veroispovesti od putovanja u Siriju. Do sada, prema podacima britanskih bezbednosnih službi, 850 britanskih državljana pridružilo se DAEŠ-u u Siriji. Među njima je i po brutalnosti poznat Džihadi Džon, ali i devojčice kao što je bila Kadiza. Veruje se da je od januara ove godine oko 50 britanskih državljana prešlo sirijsku granicu i pridružilo se teroristima.
Fiaz Mugal iz nevladine organizacije „Vera je važna“, koja se bavi borbom protiv radikalizacije mladih, rekao je za britanski „Gardijan“ da je veliki broj britanskih tinejdžerki islamske veroispovesti razočarano životom u Velikoj Britaniji i da im je prihvatljiviji život u „kalifatu“. Ovakav zaključak Mugal izvlači na osnovu ispitivanja koje je njegova organizacija vršila i iz iskustava iz prve ruke.
„Na stotine mladih žena otišle bi kada bi imale prilike, kao i na stotine ljudi. Ono što čujem kada razgovaram sa ljudima je da i dalje postoji veliki broj mladih koji bi, ako bi imali sredstava da odu u Siriju, to i učinili. Ali s obzirom da islamska zajednica u Britaniji broji oko tri miliona ljudi, to je mali broj“, kaže Mugal.
Strah da ih ne uhvate jedino je što ih sprečava, dodaje on, strah od težine puta do teritorije koju kontroliše DAEŠ. Britanska vlada svesna je postojanja izvesnog broja mladih britanskih muslimana koji bi se pridružili DAEŠ-u. Vladu, međutim, ne brinu samo oni, već i deca rođena na teritoriji terorista, zaključuje Mugal.
Upozorenja da stotine britanskih tinejdžera islamske veroispovesti žele da se pridruže DAEŠ-u, uprkos Kadizinoj smrti podstakli su rasprave o delotvornosti vladine strategije za borbu protiv terorizma pod nazivom „Sprečiti“, koja poziva roditelje, nastavnike, lidere zajednica i verske lidere da prijavljuju svako sumnjivo ili „radikalizovano“ ponašanje.
Govoreći povodom Kadizine smrti, članica britanskog Parlamenta iz Betnal grina, Rušanara Ali, rekla je da je oduvek gajila „ogromnu zabrinutost“ zbog programa „Sprečiti“, prenosi „Gardijan“.
Još ranije, poslanice Parlamenta, kao i parlamentarni odbor za jednakost upozorio je da „Sprečiti“ doprinosi nejednakosti i unosi nepoverenje u islamsku zajednicu u Britaniji, koja ionako ima najveću stopu nezaposlenosti od svih etničkih grupa. Radna diskriminacija i nedostatak pristupa visokom obrazovanju takođe su boljke britanske islamske zajednice.
Prema istraživanju koje Mugalova organizacija radila, najvatreniji podržavaoci DAEŠ-a u Britaniji su žene. Marginalizovane od ostatka društva, one ne vide budućnost u Velikoj Britaniji. To osećanje dele i tinejdžeri, a potez Kadize i njenih drugarica inspirisao je veliki broj njihovih vršnjaka iz Betnal grina.
Bez obzira na odluku o napuštanju EU, Britanija neće moći da se oslobodi problema koji deli sa ostatkom članica. Jedan od njih je i neuspešna integracija manjina, pogotovo onih čija je kultura dijametralno drugačija od evropske.
Činjenica je da je projekat multikulturalne Evrope propao još odavno, današnjica čini da propast projekta postane vidljiva. Pitanje je kako u evropska društva integrisati islamske zajednice koje već decenijama žive na marginama evropskih društava, neprihvaćeni od većine stanovništva.
Kako popraviti stvari ako islamske zajednice na svaki potez vlasti gledaju sa nepoverenjem i shvataju ga kao dalji nastavak diskriminacije. Kako bi predupredila širenje ekstremizma i kako bi unapredila svoju politiku prema integraciji manjina, britanska vlada je obećala da će veoma brzo izaći pred javnost sa izveštajem o unapređenju integracije manjina u britansko društvo. U izveštaju se očekuju i predlozi za rešenja problema radikalizacije mladih britanskih muslimana.
Dok vlada ne izađe sa svojim predlozima, Kadiza, Šamira i Amira biće uzori za veliki broj tinejdžera.