Kako se navodi, nakon povratka s odmora Merkelovu čekaju izveštaji o ratu u Siriji, borbama na istoku Ukrajine, odnosima s Turskom, krizi u Ukrajini, gde je konflikt između Rusije i Ukrajine ponovo eskalirao.
Najnoviji konflikt, prema optužbama Rusije, izazvala je Ukrajina, koja je uz pomoć „sabotera“ na Krimu planirala napade, što je Kijev odbacio, dok Rusija preti osvetom, prenosi „Dojče vele“.
Ukrajinski predsednik Porošenko u sadašnjoj krizi pomoć traži od evropskih partnera, Nemačke i Francuske.
Angela Merkel je zajedno sa francuskim predsednikom Olandom u februaru 2015. u Minsku posredovala u sporazumu između Rusije i Ukrajine, planom za okončanje krize na istoku Ukrajine.
Međutim, sprovođenje tog plana odavno ne funkcioniše.
Merkelova se i dalje zalaže za diplomatsko rešenje — pritisak na Rusiju uz stalni dijalog.
U međuvremenu su i odnosi s Turskom postali potpuno nepredvidivi, jer je nakon neuspelog vojnog puča turski predsednik Erdogan svim sredstvima naumio da poveća svoju moć u zemlji.
Takođe, on koristi svaku priliku da kritikuje Nemačku i nemačke političare, te je pitanje koliko će još dugo u ovako napetoj atmosferi trajati sporazum o izbeglicama zbog kojeg je Merkelova često izložena kritikama.
Jedan od glavnih zadataka nemačke kancelarke je i da se pobrine da se broj izbeglica više ne povećava.
Većina Nemaca, međutim, više nije zadovoljna njenom politikom prema izbeglicama, jer u tu zemlju mesečno i dalje dolazi 16.000 izbeglica.
Merkelova mora zato da razradi plan o tome šta će se desiti ako iz Turske i Sirije prema Evropi ponovo krene veći talas izbeglica, pri čemu, kako ocenjuje „Dojče vele“, na širu podršku evropskih partnera ne može da računa.
Paradoks je, kako navodi „Dojče vele“, što kancelarka jedino može da računa na zemlje balkanske rute, koji su ostale pri svojoj politici zatvorenih granica i rade upravo ono što Merkelova nije htela u Nemačkoj.
Nemačku kancelarku čeka i rešavanje krize između njene CDU i sestrinske stranke iz Bavarske, CSU i njenog predsednika Horsta Zehofera.
CSU je, naime, od početka migrantske krize bila skeptična prema politici dobrodošlice koju zastupa Angela Merkel.
Zehofer je „zagolicao“ javnost informacijom da bi se mogao kandidovati za mesto kancelara 2017, a za razliku od Merkelove, on je trenutno veoma omiljen među građanima Nemačke, tvrdi „Dojče vele“.
Popularnost Merkelove je u proteklih godinu dana znatno opala, ali je to slučaj i sa njenom strankom, CDU, koju prema rezultatima ispitivanja javnog mnjenja trenutno podržava samo 35 posto ispitanika.
Na nedavno održanoj konferenciji za novinare Merkelova je najavila paket mera za unutrašnju sigurnost koji je detaljnije predstavio ministar unutrašnjih poslova, a s ciljem da vrati izgubljeno poverenje birača.
Inače, Merkelova se nakon svega još nije izjasnila da li je u ovakvim okolnostima i dalje spremna na kandidaturu za još jedan mandat, piše „Dojče vele“.