„Hina“ je javila da je petnaestak žena, na primer, u više navrata prekidala govor bivšeg hrvatskog predsednika Stjepana Mesića pevanjem domoljubnih pesama.
Udruga "Žene u Domovinskom ratu" u sred govora Stipe Mesića počele pjevati "Lijepa li si" #n1info #srb pic.twitter.com/uReY75yEeV
— Tina Kosor Giljevic (@tkosor) July 27, 2016
Uprkos šestomesečnoj zabrani u Srbu se danas pojavio i lider A-HSP Dražen Keleminec i održao govor na razglasu i tom prilikom ovaj skup nazvao "balom vampira", a potom pozvao na skandiranje "Za dom spremni".
"Niko mi ne može zabraniti pozdrav Bog i Hrvati i ''Za dom spremni''! Niko mi ne može zabraniti barjak sa belim poljem, koji je hrvatski barjak", poručio je na protestu pravaša i njihovih pristalica u Srbu, tokom obeležavanja godišnjice antifašističkog ustanka.
Keleminec i prosvjednici uzvikuju "za dom spremni" #n1info #srb pic.twitter.com/ECAOxDfR6l
— Tina Kosor Giljevic (@tkosor) July 27, 2016
Keleminec je, kako je prenela N1 TV, zahvalio Ivici Pandži, braniteljima iz Rijeke i Zadra, pripadnicima splitskog HOS-a i svim, kako je rekao, domobranima koji su u Srbu danas.
Po završetku Keleminecovog obraćanja prisutni su skandirali: "Koljači, ubice, zločinci!"
Predsednik SNV-a Milorad Pupovac je poručio onima kojima je, kako je rekao, današnji dan kontroverzan da pročitaju tekst Slavka Goldštajna o ustanku u Srbu.
„Mi ne spadamo među ekstreme, mi želimo normalan život“, rekao je Pupovac.
Nikola Budija je kritikovao hrvatsku predsednicu Kolindu Grabar Kitarović zato što je izbacila Titovu bistu sa Pantovčaka po dolasku na tu funkciju.
„Ja sam Hrvat, al‘ nisam ustaša, nego Titov borac“, rekao je.
Inače, policija je od jutra temeljno kontrolisala automobile na ulazu u Srb da se ne bi dogodilo da neko unese neki nepoželjni predmet.
Predstavnici A-HSP su u jednom trenutku blokirali magistralu na potezu od Knina ka Srbu i čitali molitvu Oče naš.
Iako ranije planirano okupljanje predstavnika A-HSP nije održano, predstavnik SNV-a je prigovorio policiji da nije na adekvatan način obezbedila uredno prijavljeno javno okupljanje.
Sa druge strane Vladimir Kinđerski je u ime pravaša optužio policiju da nije propustila ka Srbu demonstrante koji su na sebi imali majice HOS-a, pa su oni blokirali saobraćaj, što je potrajalo oko sat vremena.
Ulazak u Srb im je omogućen nakon što su majice preobukli naopako da se ne vidi natpis.
General hrvatske vojske i saborski zastupnik Željko Glasnović grubo je napao predsednika Antifašističke lige Zorana Pusića rekavši mu da je „moralna nakaza“, da svojim prisustvom na antifašističkom skupu veliča velikosrpsko-četničko-imperijalističku agresiju, a svojim delovanjem brani da do hrvatskog naroda dođe istina. Takođe je rekao da je zbog te velikosrpske politike na tim prostorima od 1912. godine do devedesetih godina 20. veka ubijeno 500.000 ljudi.
Komentarišući taj napad, Pusić je kazao da su Glasnovićeve reči očigledna revizija istorije i dodao da ni on niti drugi učesnici antifašističkog skupa ne negiraju četničke zločine, u Lici i drugde, ali i da je činjenica da su se ljudi digli na ustanak upravo zbog ustaških zločina koji su mu prethodili.
Naglasio je i da je iz devedesetih godina poznato ko je činio zločine u Hrvatskoj — četnici, paravojska i JNA, a ne antifašisti.
Obeležavanja Dana ustanka u Srbu je počelo sa dvadesetak minuta zakašnjenja polaganjem venaca na spomen obeležje.
Obeležavanju je prisustvovala i ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Mira Nikolić, predsednik SNV-a Milorad Pupovac i bivši hrvatski predsednik Stjepan Mesić.
Obeležavanje je počelo recitacijama pesama o Titu i partizanima.
Nekoliko demonstranata uputilo je uvredljive poruke na račun Pusića uzvikujući:
„Uzimate naše novce, a niste se borili za našu zemlju!“
Ustanak u Srbu izbio je 27. jula 1941. godine kao oružana pobuna naroda u Lici i susednim krajevima protiv ustaške vlasti, koja u prethodnom periodu počinila velike zločine nad srpskim stanovništvom u tim oblastima.
Taj dan se u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj obeležavao kao republički praznik Dan ustanka naroda Hrvatske, ali je 1991. godine, dolaskom HDZ-a na vlast, ukinut.
Spomenik ustanku je porušen 1995. godine, nakon takozvane „vojno-redarstvene akcije Oluja“, a obnovljen je 2010. godine.