Izborna kampanja u Hrvatskoj održana prošle godine za redovne parlamentarne izbore poprimila je u jednom trenutku „ton devedesetih“ pa su Srbija, Srbi i sve što se dešavalo tokom raspada SFRJ između dva naroda, bili glavna tema kampanje hrvatskih stranaka.
Da li u nedostatku izbornih tema ili nečeg drugog, tek, stiče se utisak da će Srbija i na ovim izborima biti kao centralna tema hrvatskih stranaka — jer kako drugačije objasniti činjenicu da Hrvatska već treći ili četvrti put blokira Srbiju u EU u otvaranjima pregovaračkih poglavlja.
Da Hrvatska koristi „mišiće“ kao članica EU, primetio je i srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je najnoviji u nizu zahteva Hrvatske da Srbija ukine Zakon o univerzalnoj jurisdikciji za ratne zločine, nazvao „patološkom opterećenošću Srbijom“, i pozvao odlazeću hrvatsku vladu „da se urazumi“ i prekine „ovo prljavo kazalište za domaću javnost, koje nanosi štetu celom regionu“.
„Sa Srbijom se ne može tako ponašati, to ne dozvoljavamo nikome, ni najmoćnijim zemljama, a kamoli Hrvatskoj koja ne može da odbrani ni 10 ćiriličnih tabli, u kojoj se ustaški fašistički pozdrav i dalje prolama na javnim manifestacijama“, naveo je Dačić i upitao „pa što se u Briselu ne hvale time, nego tamo ćute kao zaliveni i trpe kritike od vodećih ljudi EU i SAD, što pokušavaju da sapliću Srbiju“.
Da je Hrvatska „preterala“, primetio je i bivši predsednik Hrvatske Ivo Josipović, koji je uputio javno pismo svojoj naslednici Kolindi Grabar Kitarović da „zaustavi nekonstruktivnu histeriju prema Srbiji“, i blokadu pristupnih pregovora koje Beograd vodi sa EU.
Činjenicu da će Srbija, po svemu sudeći, biti glavna tema vanrednih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, za Sputnjik je prokomentarisao upravo bivši predsednik Hrvatske Ivo Josipović.
„Nekima to jeste tema, nekima ne. Ali mi imamo mnogo ozbiljnijih problema, od ekonomskih do društvenih, tako da bih ja voleo da se rasprava fokusira na ta ključna pitanja. Pitanje pregovora Srbije i pozicije Hrvatske jeste tema, ali je pitanje koliko je aktuelna u ovom trenutku, jer su pregovori EU i Srbije otvoreni i jedino je važno da se prate korektno, i da se učini ono što su deklarisali mnogi politički akteri u Hrvatskoj, a to je da podržavamo naše susede na evropskom putu, i da tu treba da budemo korektni“, kaže Josipović za Sputnjik.
Bivši predsednik Hrvatske, koji ističe da i Hrvatska ima gotovo istovetan zakon kao Srbija, pa ipak pokušava da zbog toga blokira našu zemlju na putu u EU, ipak sa nada da Srbija neće biti tema u predizbornim kampanjama hrvatskih stranka. Mada…
„Moja percepcija stanja u Hrvatskoj je takva da mislim da je nekima lakše da se bave drugim temama nego ozbiljnim stvarima. Nama iduće godine stiže na naplatu dvadeset i sedam milijardi spoljnog duga, i to je najveći problem. Problem je i to da naša ekonomija nije dovoljno jaka i razvijena da podrži servisiranje tog duga. Tako da će tu biti vrlo ozbiljnih problem“, ističe Josipović.
On kaže da predsednica Hrvatske nije odgovorila na njegovo javno pismo, ali kaže da i ne očekuje neki poseban odgovor. On je zadovoljan da je pismo dobilo dovoljan prostor u medijima i da je siguran da je onaj kome je namenjeno i pročitao.
„Izabrao sam put kroz medije da bih joj naprosto preneo jedno iskustvo i rezultat svog rada koji ona može nastaviti, nadovezati se, ako za to bude imala volje“, objašnjava Josipović.
Bivši predsednik Hrvatske nije želeo da daje prognoze ko će ovoga puta pobediti na izborima, ali ceni da bi rezultat mogao biti sličan, i da će opet neka stranka koja bude u sredini — odlučivati.