„Osim uslova za dobrosusedske odnose, Srbija takođe ima i Poglavlje 35, koje je obavezuje za tako nešto. U tom smislu, važno je da se postigne jedan sporazum koji će biti pravno obavezujući u predstojećim fazama, a za početak, tražili smo da je vreme da Srbija iz svog Ustava, dakle iz preambule, izbaci Kosovo“, rekla je Tahirijeva za Radio Slobodna Evropa.
Na pitanje kada je moguće da se to desi, ona je rekla da „što se više približavamo EU, do toga će doći, ali ono što je sada sigurno jeste da Srbija ne može da postane deo EU bez priznanja Kosova“, istakla je ona.
Ona je ponovila da Srbija ne može da postane članica EU, a da ne prizna nezavisnost Kosova.
Neka Priština ubaci Srbiju u svoj ustav
Zamenik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Dušan Kozarev danas je, povodom izjave kosovske ministarke za dijalog Edite Tahiri da bi Srbija trebalo da izbaci Kosovo i Metohiju iz Ustava kako bi postala članica EU, političkim predstavnicima Albanaca u Prištini poručio da bi i za region i za EU najbolje bilo da Priština unese Srbiju u svoj ustav.
„Jedini način da samoproglašeno Kosovo prestane da postoji kao protektorat jeste da unese Srbiju u pokrajinski ustav“, izjavio je Kozarev Tanjugu.
Kozarev je, osvrćući se na ocenu Tahirijeve da Srbija i samoproglašeno Kosovo treba da se uzajamno priznaju, rekao da Srbija već priznaje Kosovo i Metohiju kao svoju južnu pokrajinu i da joj je taj status štaviše garantovan Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN.
„Samoproglašeno Kosovo nema nikakve predispozicije da postane međunarodno priznata nezavisna država, i što duže političari u Prištini budu živeli u samoobmani, ekonomska i socijalna situacija na toj teritoriji će biti sve gora. Sa druge strane, Srbija ima jednu od najbrže rastućih ekonomija u Evropi i spremna je da bude motor i ekonomskog i demokratskog razvoja društva na Kosovu i Metohiji“, rekao je Kozarev.