On je, govoreći na konferenciji, „Globalna strategija spoljne i bezbednosne politike EU i Zapadni Balkan“, naglasio da je to Srbija posebno dokazala i tokom prošlogodišnjeg predsedavanja OEBS-u.
Dačić je podvukao da je strateški prioritet Srbije — punopravno članstvo u EU — neupitan, i mnogobrojno puta potvrđen.
Globalna strategija EU, kako je istakao, sa velikom pažnjom je propraćena i u Srbiji, iako ona nije članica i nije bila uključena u njenu izradu.
Za Srbiju, kako je rekao, Strategija je bitna, pošto je zemlja započela pregovore o članstvu u EU, čiji je važan segment usaglašavanje sa politikom Unije.
„Svet, a time i EU, ali i Zapadni Balkan, koji ima, ako ne ključnu, onda važnu ulogu u bezbednosti Unije, prolaze kroz velika iskušenja i izazove, kao što su terorizam, migracija, verski fanatizam, klimatske promene i druge“, kazao je Dačić.
Srbija se, prema njegovim rečima, dosad pokazala kao pouzdan i kredibilan partner u očuvanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu, ali i u ublažavanju posledica migrantske krize, čiji je talas uzdrmao celu Evropu.
Ukazujući na to da se ne može isključiti da je migrantska kriza uticala na ishod referenduma u Velikoj Britaniji, Dačić je konstatovao da EU nije mogla u boljem trenutku da predstavi Globalnu strategiju.
Srbija je procesom skrininga u Poglavlju 31, koje se tiče zajedničke spoljne i bezbednosne politike, za koju je nadležno Ministarstvo inostranih poslova, započela pregovore o ovoj oblasti, ukazao je on.
„Srbija je od potpisivanja SSP-a 2008. započela proces usaglašavanja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, iako je pravno bila obavezujuća od 2013. stupanjem na snagu tog dokumenta. Naš procenat pridruživanja iznosio je 99 odsto“, rekao je Dačić.
Istovremeno je ukazao da je Srbija, prilikom donošenja odluka, imala u kontinuitetu konzistentan stav, a to je da u ovoj fazi nismo u mogućnosti da podržimo sve odluke EU.
U nekim situacijama, kako je podsetio, nismo pratili stav EU, ili se nismo pridruživali njihovim izjavama.
Ta pozicija, prema njegovim rečima, postaje vidljiva od 2014. godine, kada je počeo sukob u Ukrajini, kada su se drastično povećale odluke u vezi sa Ruskom Federacijom i kada je naš postotak pridruživanja pao na 60 odsto.
S tim u vezi pomenuo je da je postupak pridruživanja prošle godine iznosio 65 odsto, ove 63, sa tendencijom rasta.
Dačić je rekao da Srbija pruža značajan doprinos kroz učešće u vojnim misijama EU i UN, i da se time Srbija pokazala kao dosledan i pouzdan partner EU.
Trenutno je, kako je preneo, 336 pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama UN i EU, od kojih 29 u mirovnim misijama EU.
Po svom doprinosu u odnosu na broj stanovnika Srbija je prva u regionu i osma u Evropi, podsetio je Dačić rekavši da Srbija može dati doprinos i u civilnim misijama EU.
„Strateško opredeljenje Srbije jeste punopravno članstvo u EU. Nažalost, taj proces se protekle dve godine nije odvijao živom dinamikom, i otvorili smo tek dva poglavlja. Ohrabruje što nastavljamo taj proces 18. jula, otvaranjem dva ključna reformska i politička poglavlja 23 i 24“, istakao je on.
Dačić je kazao da će Srbija nastaviti posvećeno da radi kako bi ostvarila cilj da do kraja godine otvori dalja poglavlja, kao što su poglavlje 5, ali i 25 i 26.
„Srbija želi kontinuirani i otvoren dijalog sa institucijama i članicama EU o svim pitanjima u oblasti spoljne i bezbednosne politike. Moja poruka zemljama koje nisu dale saglasnost za izveštaj skrininga u poglavlju 31 jeste da što dalje budemo odmicali u procesu to dublje ulazimo u proces reformi, koje podrazumevaju mere koje imaju specifičnu političku težinu“, kazao je on.
Dačić je dodao da je za Srbiju veoma važna poruka u Globalnoj strategiji EU da kredibilna politika proširenja predstavlja strateško ulaganje u prosperitet i budućnost Unije, i da će biti zasnovana na striktnom i fer procesu.
Zapadni Balkan i EU, podsetio je, dele iste izazove, koji zahtevaju zajednički odgovor.
Srbija je, kako je naglasio, čvrsto opredeljena da odgovori na brojne izazove savremenog doba i da doprinos suzbijanju pretnji kako na regionalnom tako i globalnom nivou.
Vlada Srbije će pažljivo analizirati Globalnu strategiju, kao i strategiju bezbednosti i odbrane, a posebno segment pretnji, najavio je Dačić.
On je izrazio zadovoljstvo što na konferenciji učestvuje i izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Makalister, rekavši da Srbija želi da on misli sve bolje i sve lepše o našoj zemlji, te da se zbog toga ulaže toliko truda da on upozna Srbiju.
„Malopre je rekao da će doći na Sabor trubača u Guči, što je dobar korak napred“, šaljivo je konstatovao Dačić.