Ranije je list javio da bi američki državni sekretar Džon Keri mogao Moskvi da predloži razmenu informacija o lokacijama terorističke grupe Nusra front i da sinhronizuje operacije protiv džihadista DAEŠ-a.
U tekstu predloga, koji Keri namerava da razmotri sa ruskim zvaničnicima tokom svoje posete Moskvi, Sjedinjene Američke Države predlažu Rusiji da uspostave posebne štabove u okviru zajedničke kancelarije za koordinaciju.
„Učesnici bi preko Zajedničke grupe za implementaciju mogli da vrše koordinaciju između učesnika u vojnim operacijama protiv Nusra fronta“, navodi se u dokumentu koje je citirao „Vašington post“.
Sjedinjene Države predlažu razmenu informacija sa Rusijom i, ukoliko se obe strane slože, koordinaciju procedura za odobravanje „zajedničkih operacija“.
Prema planu SAD, ova grupa mogla bi da se nalazi u blizini Amana u Jordanu.
Portparol američkog Stejt departmenta Mark Toner izjavio je da Obamina administracija želi da sarađuje sa Rusijom u otkrivanju pravih terorističkih grupa koje su pomešane sa drugim opozicionim snagama u Siriji.
Autor teksta smatra da se velika pažnja obraća na napade na Nusra front. Za razliku od DAEŠ-a, teroristi Nusra fronta se svrsishodno bore protiv vojske predsednika Bašara el Asada i ciljeve Nusra fronta sada uglavnom gađa ruska avijacija.
Za SAD će pridruživanje napadima na ove teroriste značiti ozbiljan pomak ravnoteže ka podršci Asadovom režimu. U zamenu za to, SAD, kako smatra list, mogu da se nadaju ograničenju ruskih udara na opozicione grupe koje Amerikanci podržavaju.
Početkom jula drugi američki list „Volstrit džurnal“ tvrdio je da se SAD takođe nadaju da će podstaći Rusiju da utiče na Asada i zaustavi letove vazdušnih snaga Sirije u zonama gde je na snazi primirje.
„Ovaj sporazum daće predsedniku Rusije Vladimiru Putinu ono što je tako dugo želeo: bliži vojni kontakt sa Sjedinjenim Državama i ublažavanje njegove međunarodne izolacije. Zato je Pentagon u početku bio protiv ovog plana“, navodi se u tekstu.
Prema podacima „Vašington posta“, ne može se sa sigurnošću tvrditi da će Rusija potpisati ovaj sporazum, niti da će vojska ispunjavati potpisane dogovore, čak i ako odluka formalno bude doneta.
Sirija se od 2011. nalazi u građanskom ratu u kojem se snage verne predsedniku Bašaru el Asadu bore protiv brojnih opozicionih i ekstremističkih grupa. Rusija i SAD su 27. februara posredovale u uspostavljanju režima prekida vatre. Terorističke grupe poput DAEŠ-a i Nusra fronta nisu deo ovog dogovora.