Kad god sam se bavio Srbijom i njenom budućnošću, uvek sam govorio da o tome treba pričati sa Moskvom i Vašingtonom, a ne sa Briselom ni sa Berlinom, izjavio je u emisiji „Sputnjik intervju“ potpredsednik SPS Dušan Bajatović.
On je u razgovoru sa glavnom urednicom Sputnjika Ljubinkom Milinčić i Jelicom Putniković ocenio da je ekonomska, politička i svaka druga situacija u Evropi takva da je i najveća evropska sila, Nemačka, u geostrateškom smislu regionalna, a ne globalna sila.
Mi ne možemo da tražimo rešenja da Srbija ostane cela i da štitimo naš nacionalni interes, a da pričamo samo sa Briselom, kaže Bajatović, ističući da je nemoguće ta pitanja rešavati pomoću birokratije.
Naglasivši da iznosi svoje privatno viđenje, Bajatović kaže da glavne političke razgovore Beograd treba da vodi sa Rusijom i SAD.
„Politička sudbina Srbije će se određivati u Moskvi i Vašingtonu, šta god neko mislio o tome“, izričit je potpredsednik SPS.
„Bregzit“ Britaniju podelio, Evropu stavio u problem
Komentarišući rezultat referenduma u Velikoj Britaniji, Bajatović je ocenio da je on tu zemlju podelio, a Evropi doneo probleme.
Kada neko pobedi na referendumu sa 52 odsto prema 48, veliko je pitanje ko je pobedio, kaže on, ocenivši da je time najviše izgubila Britanija.
„Sada se odjednom Britancima ne žuri iz EU, ne znam da li će izaći, ali jedna stvar im neće biti dozvoljena, da ostanu i da traže nove pogodnosti za Britaniju. Neće više biti u situaciji da ucenjuju EU“, kaže potpredsednik socijalista.
On pak smatra da je to manja posledica od one po budućnost EU.
„Očigledno ne može (EU) sada više da funkcioniše visoko birokratizovano, što mislim da je u stvari bio njen najveći problem“, kaže Bajatović.
On upozorenjem smatra to što je Evropa na pragu da joj pada privredna aktivnost, što se postavlja pitanje budućnosti evra, kao i da li će neke druge zemlje hteti i pod kojim uslovima da ostanu u EU ili izađu iz nje.
Evropa polako počinje da gubi utakmicu sa novim rastućim ekonomijama, kakve su ekonomije članica BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika) i novim paktovima poput Šangajske organizacije za saradnju.
Na pitanje da li Srbija treba da ide ka EU, Bajatović kaže da je sigurno da treba da ide ka civilizacijskim vrednostima EU i da treba da se osposobi za članstvo u EU.
„Čak i ruski prijatelji ne spore da idemo u Evropu, ali štiteći nacionalne interese“, podseća on i napominje da to znači da treba da vodimo računa da na tom putu „ne izgubimo identitet, da nam se država ne suzi previše, da nam se ne otvore sandžački ili vojvođanski proces, da moramo da čuvamo Dejton. Da čuvamo ono što imamo i vodimo računa o ekonomskom razvoju“.
Zvanično o vladi nismo pričali
Na pitanje o tome kako će izgledati nova vlada i kada će biti formirana, potpredsednik SPS i predsednik vojvođanskih socijalista kaže da spekulacije po medijima ne može da komentariše.
„Svi uslovi za formiranje vlade, u smislu skupštinske većine, postoje, zašto još nije vlada formirana — pitanje je za mandatara Aleksandra Vučića“, kaže on.
Bajatović dodaje da zvaničnih razgovora između SNS i SPS na temu formiranja republičke vlade nije bilo.
„Jedino što je bilo je da smo mi glasali za izbor Maje Gojković (za predsednika republičkog parlamenta), što ukazuje na to da je ta većina moguća. Da li će se ta većina pretočiti u vladu ili neće, to mi u ovom trenutku ne znamo“, rekao je Bajatović, istakavši da se nada da će vlada biti formirana u skladu sa potrebom da se zaštiti srpski nacionalni interes.