Prošle nedelje Pentagon je saopštio da su Vazdušno-kosmičke snage navodno bombardovale jedinice opozicije koje se nalaze pod kontrolom SAD u području Tanfa i koje se bore protiv DAEŠ-a. Kasnije je američka strana saopštila da su američki piloti pokušali da po ranije ustanovljenom kanalu komunikacija stupe u kontakt sa ruskim kolegama tokom njihovog izvođenja vazdušnih udara, ali bezuspešno.
Ministarstvo odbrane je saopštilo da je ruska strana ranije upozorila SAD na planiranu operaciju, ali da Amerikanci nisu predali koordinate područja gde su aktivni odredi opozicije.
Posmatrački letovi ruske i američke avijacije u Siriji ne treba da budu problem — strane su otvorile liniju za hitne veze, iako je sada, sa tačke gledišta vojne komunikacije, ona neefikasna. Osim toga, Moskva i Vašington „nemaju nikakve određene razloge za konflikt“. Sirijski teroristi ne poseduju avijaciju i u slučaju sukoba u vazduhu ni SAD niti Rusija ne mogu imati opravdanja da je pilot pomislio da se pred njim nalazi avion DAEŠ-a, piše komentator „Nešenel interesta“.
Rusija u Siriji poseduje vojnu bazu, dok SAD snage za specijalne operacije. Ipak, ni Moskva ni Vašington nemaju značajne trupe da bi avijacija obe strane mogla „slučajno“ da bombarduje tuđi kamp, smatra Majkl Pek.
To znači da ako do sukoba u vazduhu ipak dođe, to će značiti da je Bela kuća odlučila da, radi zaštite militanta koje štiti od udara ruske avijacije, treba ratovati ili da je Rusija iznenada odlučila da zaštiti snage Hezbolaha ili Irana. Ipak, i jedno i drugo je malo verovatno — „pravila igre“ su određena i poznata svim stranama, piše komentator.
Ipak, za sukob je i dalje dovoljno da se desi da instrumenti slabo rade, da se pokvari softver aviona ili da je pilot pod stresom. Rusija i SAD „vode dve različite kampanje u jednoj zemlji“. Moskva i Vašington imaju iste ciljeve — između ostalog, borba protiv DAEŠ-a, ali oni podržavaju potpuno različite grupe unutar zemlje. Štaviše, strane imaju dugu istoriju konflikata i duboko ukorenjeno uzajamno nepoverenje, navodi Majkl Pek.
Po mišljenju komentatora „Nešenel interesta“, vazdušni prostor Sirije je suviše mali i za Rusiju i za SAD i ako strane nastave sa vojnim akcijama u vazduhu na duge staze, moguća su tri scenarija: jedna od strana izvodi svoje snage iz Sirije i ostavlja drugoj da bombarduje DAEŠ, Rusija ili SAD će se dogovoriti o zajedničkoj komandi nad svim vazdušnim operacijama, pre ili kasnije će doći do krvoprolića.