Intervju Putina upriličen je povodim posete ruskog lidera Kini koja je planirana za 25. jun. Poseta je još jedan dokaz da Moskva i Peking intenzivno sarađuju, a Putin je podvukao da je saradnja dve države važna ne samo za regionalnu, već i za globalnu bezbednost.
Ekonomija, avijacija i kosmos
„Stručnjaci su ranije imali problema da okarakterišu saradnju koju mi danas imamo, jer to nije samo strateška saradnja kojoj mi dajemo ogromno značenje. Danas možemo govoriti o sveobuhvatnom partnerstvu, a to znači da zajedno radimo u svim važnim sferama“, objasnio je ruski predsednik.
Putin je izjavio da se ekonomska saradnja između Rusije i Kine konstantno razvija. Bez obzira na tržišnu konjunkturu i privremeni pad opšteg obima robne razmene između dve države, karakter ekonomskih veza se prema proceni ruskog predsednika oplemenio.
„Uporedo sa tim, mi uspevamo da rešavamo važna pitanja, ostvarujemo korake kako bismo oplemenili našu trgovinsku saradnju. Porastao je izvoz ruske mašinsko-tehničke opreme u Kinu, što je za nas izuzetno važno. To pitanje smo razmatrali dugo sa kineskim partnerima… Najvažniji pravac je diversifikacija naših veza“, smatra Putin.
Spektar zajedničkih projekata u sferi ekonomije je širok, a veliki deo se odnosi na oblast visokih tehnologija:
„Mi zajedno radimo na kosmičkom programu, kao i u sferi avijacije: razrađujemo projekte širokotrupnog aviona i teškog helikoptera. Zajedno radimo na pitanjima koja se tiču ekologije, nastavljamo velike projekte u sferi energetike, kao i atomske energije“, rekao je Putin.
Perspektive saradnje
Predsednik je skrenuo pažnju na značajan priliv kineskih investicija na rusko tržište. Kineski biznismeni žele da ulažu u razvoj partnerstva u oblasti industrije, ali i u resursni sektor.
„Kina jača svoje prisustvo na našem energetskom tržištu i veliki je akcionar u jednom od naših značajnih projekata ’Jamalu‘ u vezi sa tečnim prirodnim gasom. Takođe, Kina je kupila i 10 odsto akcija u jednom od naših vodećih hemijskih holdinga „Siburu“. Mi pozdravljamo te kineske investicije ne samo iz perspektive finansijskih ulaganja, već i iz perspektive produbljivanja našeg partnerstva. Na sada već poznatom i čuvenom projektu brzih pruga Moskva-Kazanj poslovi se aktivno odvijaju. Na određenim delovima pruge vozovi će razvijati brzinu do 400 kilometara na čas. Veoma ozbiljno se odnosimo prema svim perspektivama, jer bi to mogao biti tek početak velike saradnje u oblasti infrastrukture“, rekao je predsednik.
Vladimir Putin je dodao da se razvoj odnosa dve države odvija i u okviru međunarodnih organizacija, a temu saradnje u oblasti projekta ekonomskog pojasa „Puta svile“ predložila je Kina u Astani tokom sastanka šefova država-članica Evroazijskog ekonomskog saveza.
Rusija ne zaboravlja na sopstvene interese i spremna je da omogući zaštitu nacionalnog biznisa, rekao je Putin.
„Mi naravno mislimo na interese sopstvene proizvodnje, ali je zajednički stav da se opšti put razvoja u svetskoj ekonomiji i naša saradnja sa Kinom sastoje od uklanjanja barijera i omogućavanja otvorenog zajedničkog rada. To u prvoj fazi može da dovede do stvaranja zone slobodne trgovine“, rekao je predsednik.
„Mi stvaramo pretpostavke za ono što sam pomenuo kao saradnju u Evroaziji, jer sve veći broj država iz regiona pokazuje interesovanje za saradnju sa nama. Zato ćemo težiti tome da ne stvaramo nekakve zatvorene trgovačko-ekonomske grupe“, izjavio je predsednik Rusije.
ŠOS
Putin se u intervjuu osvrnuo i na funkcionisanje Šangajska organizacija za saradnju u okviru koje Rusija i Kina koordinišu svoje napore na rešavanju regionalnih problema i pitanja na globalnom nivou. Predsednik Rusije je govorio o razvoju te organizacije od trenutka kada je stvorena i podvukao je da jačanjem uticaja, ona privlači pažnju novih država koje bi volele da joj se pridruže:
„Na prošlogodišnjem samitu u Rusiji u Ufi doneta je odluka o prijemu Indije i Pakistana koje su dotle bile zemlje-posmatrači. Na sastanku u Taškentu treba da potvrdimo tu odluku. Razmatraćemo i nameru drugih zemalja da se priključe našem radu.“
Prema rečima Putina, proširenje sfera kojima se bavi Šangajska organizacija za saradnju i povećanje broja članova prijemom tako značajnih zemalja svakako čine ŠOS veoma moćnom, uglednom i potrebnom međunarodnom organizacijom u regionu, pa i u čitavom svetu.
„Međunarodna situacija je složena, raznolika i priključenje zemalja sa različitim pristupima i pogledima na određene međunarodne probleme našoj organizaciji naravno ne rešava te probleme samo po sebi, ali stvara uslove za njihovo rešenje“, zaključio je Vladimir Putin.