„Više od dve godine otkako je u Ukrajini buknula kriza i dve nedelje pre principijelno važnog samita NATO-a u Varšavi, socijaldemokrate teže tome da oslabe napetost u odnosima s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i da pronađu podršku u drugim zapadnim prestonicama, posebno u Južnoj Evropi“, navodi list.
Od samog početka ukrajinske krize Merkelova je glavni pobornik oštrog stava prema Rusiji, ali pritisak na nju raste i nije jasno koliko će još uspeti da održi svoju poziciju, navedeno je u tekstu.
Lider Socijaldemokratske partije i vicekancelar Nemačke Zigmar Gabrijel, prema navodima merija, planira da se sastane s Vladimirom Putinom. To je objavljeno nekoliko dana posle „napada bez presedana“ šefa nemačke diplomatije Franka Valtera Štajnmajera, takođe socijaldemokrate, na politiku Zapada prema Rusiji.
Štajnmajer je kritikovao vežbe NATO-a na granici s Rusijom i pozvao ovu vojnu alijansu da ne pogoršava situaciju „zveckanjem oružjem i vojnim kritikama“.
Političari iz Hrišćansko-demokratskog saveza, partije koju predvodi Merkelova i koja je u vladajućoj koaliciji zajedno sa socijaldemokratama, optužili su Štajnmajera da navodno ugrožava položaj Berlina u NATO-u.
„Nadam se da nedavne izjave ministra inostranih poslova povodom konfliktne situacije neće povući za sobom nerazumevanje unutar NATO-a ili čak likovanje u Moskvi“, izjavio je član Hrišćansko-demokratskog saveza Jirgen Hart.
Sama Merkelova je posle ovoga izjavila da je uloga NATO-a da „obuzdava“ i da vodi „dijalog“.
Pored toga, kancelarka je priznala da je upravo upravo ona odgovorna za dosadašnju politiku Nemačke prema Rusiji i da njen stav nije promenjen.
Socijaldemokrate, ipak, podržavaju ministra inostranih poslova. Šef poslanika Socijaldemokratske partije Nemačke u Bundestagu Tomas Operman, izjavio je da signali usmereni na slabljenje političke napetosti predstavljaju dobre signale.
Kako navodi Fajnenšel tajms, Štajnmajerova izjave odražavaju davnu težnju socijaldemokrata ka više prijateljskim odnosima prema Moskvi.
Kada je reč o ukrajinskoj krizi, oni su ranije podržavali Merkelovu, čak i u domenu njene protivrečne podrške antiruskim sankcijama i pokušaja da se postigne mir uz pomoć Minskog sporazuma.
Ministar inostranih poslova Nemačke ipak je rekao da je nezadovoljan zbog odsustva ozbiljnog napretka u realizaciji Minskog sporazuma. Prema njegovom mišljenju, Kijev je odgovoran za to, ako ništa drugo, onda „ne manje nego Moskva“, piše Fajnenšel tajms.
Socijaldemokratska partija Nemačke osluškuje mišljenje nemačkih biznismena koji pozivaju da se oslabe sankcije protiv Moskve.