Ruska platforma biće pandan platformi NORAD-a (Komandi vazduhoplovne odbrane Severne Amerike), prenosi ruski list „Izvestija“.
Međutim, pored praćenja ne samo vojnih satelita i svemirskog otpada, ruski katalog će sadržati i podatke koje SAD drže u tajnosti.
Tako na primer, američka platforma ne pruža podatke o svojim odbrambenim satelitima, ali ni o satelitima svojih saveznika Francuske, Nemačke, Izraela i Japana, dok se na njoj nalaze ruski vojni sateliti.
Moskva je predložila da se nacionalne baze podataka spoje u jedan katalog koji bi bio dostupan svima koji su aktivni u svemiru. Takva platforma pružila bi informacije o potencijalnim opasnostima za satelite i objekte na Zemlji, kao i o mogućim opasnostima od raketnih lansiranja.
Kako navode izvori iz UN, ruski predlog je podržala Kina, ali nisu podržale i SAD.
„SAD žele da sačuvaju svoj monopol u regulisanju kosmičkog saobraćaja, ali i ne žele da podatke o svojim objektima u svemiru učine javnim“, navodi neimenovani izvor.
„Amerikanci možda brinu zbog obelodanjivanja podataka o njihovim vojnim satelitima, ali će se to pre ili kasnije dogoditi“, rekao je Šilin.
Sjedinjene Američke države Kinu i Rusiju smatraju mogućim rivalima u svemiru. Prema Pentagonu, Moskva i Peking razrađuju svoju prisutnost u svemiru, dok SAD zaostaju.
Moskva je u više navrata pozvala na demilitarizaciju kosmosa.
Ruske i kineske vlasti su 2008. godine predložile međunarodni sporazum kako bi se sprečilo raspoređivanje oružja u svemiru, ali su američke vlasti predvođene predsednicima Džordžom Bušom i Barakom Obamom stalno odlagale početak pregovora i zaključivanje takvog ugovora.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je u aprilu rekao da Rusija neće raspoređivati oružje u kosmosu. Ministarstvo je upozorilo da bi razmeštanje nuklearnog oružja u svemiru moglo izazvati nekontrolisanu trku u naoružanju.
Rusija je krajem prošle godine podnela Generalnoj skupštini UN nacrt rezolucije o demilitarizaciji u svemiru, ali je taj dokument blokirao Vašington.