Izvršni direktor kompanije Patrik Levi Rozental komentarisao je novi izum i objasnio koje ciljeve čip treba da postigne.
„Sledeći korak je integracija čipa u robote da bi im pomogao da osete svet“, rekao je Rozental.
Prema navodima ovog stručnjaka, roboti su u stanju da nauče informacije koje im dajete, ali ne mogu da osete stvarno značenje reči. Mašine uče kojim god informacijama da ih snabdete i pohranjuju informacije ukoliko ne mogu da ih procene.
Prema Rozentalu, ovaj pronalazak ima smisla, jer će jednog dana autonomne mašine videti ljude kao glavne konkurente i pokušaće da preuzmu kontrolu. Međutim, učenje robota da saosećaju i osete pozitivne emocije pomoći će nam da izbegnemo takav distopijski scenario i smanji potencijalnu opasnost od veštačke inteligencije.
„Znamo da mašine postaju pametnije i brže“, navodi ovaj ekspert. „Roboti će uskoro postati nova zemaljska vrsta“.
Novi čip omogućiće mašinama da osećaju empatiju prema ljudima, istakao je Rozental. „Ako ugradimo emocije u mašine, one će moći da osećaju i shvataju šta je čovečanstvo“, objasnio je on.
Rozental je objasnio da čip ima 12 emocija: šest pozitivnih i šest negativnih. Pozitivne emocije kao što su ljubav, poverenje, sreća stvaraju osećaj zadovoljstva u mašini, dok negativne emocije izazivaju u robotu bol.
„Stoga, ukoliko mašina iskusi pozitivne ljudske emocije, ona će pokušati da ih reprodukuje, jer će želeti da oseti još zadovoljstva. Ukoliko iskusi negativne emocije, pokušaće da ih izbegava“, naglasio je Rozental.
On smatra da će na ovaj način ljudi moći da kontrolišu robote, slično kao što roditelji kontrolišu svoju decu.
„Možete da ih kontrolišete kao decu. Ako dete uradi nešto loše, vi im pokažete da osećate negativne emocije i zaustavite dete da to ponovi u budućnosti“, zaključio je Rozental.