„Bez obzira na to da li ovo pismo postoji ili ne, videli smo navode. Radi se o tome da svi međunarodni formati koji su stvoreni uz učešće Sjedinjenih Američkih Država, odgovarajuća rezolucija Saveta bezbednosti UN, govore o tome da nije predviđen nikakav scenario za rešavanje sirijskog pitanja pomoću sile. Predviđeni su samo mirni putevi, samo politički dijalog“, rekla je Zaharova novinarima u Sankt Peterburgu.
Više od 50 zaposlenih u američkom Stejt departmentu potpisalo je interni memorandum kojim pozivaju administraciju Baraka Obame da započne vojna dejstva protiv snaga zvaničnog Damaska, navodi „Njujork tajms“.
Zaposleni smatraju da su ove mere jedini način za borbu protiv DAEŠ-a i postizanje mira u Siriji, navodi „Volstrit džurnal“.
Memorandum poziva, između ostalog, i na „racionalnu upotrebu naoružanja“ da bi se prekinulo kršenje primirja.
Ovakav korak predstavljaće radikalnu promenu u pristupu Vašingtona prema situaciji u Siriji, ali je, kako navodi „Njujork tajms“, malo verovatno da će Obama to prihvatiti.
Predstavnik Stejt departmenta Džon Kirbi odbio je da komentariše ovu informaciju.
Pre toga je američki državni sekretar Džon Keri izjavio, obraćajući se Rusiji, da SAD više nema strpljenja za Asada. Kasnije su u Stejt departmentu saopštili da Keri nije pretio Moskvi i da je samo izrazio „svoje frustracije“ zbog situacije.
Sada se učešće SAD u sirijskom sukobu ograničava na vazdušne napade na položaje terorista. Isto tako, manje jedinice američkih specijalnih snaga pomažu Kurdima u operaciji za oslobođenje grada Manbidža u provinciji Alep na severu Sirije. Međutim, oni ne učestvuju u vojnim dejstvima, ograničavajući se ulogom savetnika.
U Moskvi su više puta naglasili da o budućnosti Bašara el Asada treba da odluči sirijski narod.