„Uprkos čestim konferencijama i objavljenim dokumentima, ozbiljnih vojnih planova nema“, navodi list govoreći o radu NATO-a u oblasti sajber-prostora. Takođe se navodi da „ne postoji fiksni mehanizam na koji bi se oslanjala kibernetička komanda SAD ili njen britanski ekvivalent".
Prema navodima lista, vojni blok ubuduće treba da razradi plan za suprotstavljanje Rusiji u sajber-prostoru.
List smatra da generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg zauzima „skroman i čisto odbrambeni stav“. U prošlonedeljnom intervjuu za nemački časopis Špigl, Stoltenberg je govorio samo o razmeni informacija i iskustvima eksperata, ali ni reči nije bilo o strategijama odvraćanja u ranoj fazi koje su počele da razrađuju druge zemlje.
„To je zvučalo kao strategija iz prošlog veka, pre nego što su sajber-napadi počeli redovno da se koriste kao oružje i sredstvo špijunaže“, ističe list.
Ranije je Stoltenberg izjavio da je NATO spreman da da upotrebi član o kolektivnoj samoodbrani od sajber-napada. On je takođe istakao da sajber-odbrana NATO-a nije usmerena protiv određenog protivnika.
Istovremeno je zamenik generalnog sekretara Aleksandar Veršbou rekao da osnovna pretnja NATO-a ostaje Rusija. U Moskvi su više puta govorili da ne traže sukob sa Zapadom, ali su spremni da preduzmu odgovarajuće mere za osiguravanje svoje bezbednosti.