Na kongresnoj raspravi Komisije za američko-kinesku ekonomiju i bezbednost, stručnjaci su tvrdili da kinesko špijuniranje trenutno predstavlja najznačajniju pretnju američkoj bezbednosti.
Prema podacima koje je prikupila Kontraobaveštajna služba centra, u Americi je u periodu od 1985. do 2016. godine otkriveno 160 kineskih agenata-špijuna.
Mnogi od njih su bili umešani u krađu i trgovinu tajnama i tehnologijom koje su potrebne kineskoj vojsci, uključujući Venksija Mana, koji je prošle nedelje osuđen za pokušaj nelegalnog pribavljanja i izvoza motora za borbene avione i bespilotne letelice u Kinu.
Tajni agenti otkrili su da je Manov kupac u Kini tehnološki špijun koji radi za kinesku vojsku i koji je nameravao da rastavi i kopira odbrambene objekte koje je kupio u inostranstvu.
„Danas je Kina najagresivnija obaveštajna pretnja sa kojom se suočavaju Sjedinjene Države“, izjavio je Mejdžor i dodao da kombinovani sajber-napadi i sofisticirano špijuniranje Pekinga povećavaju taj problem.
„Istraga FBI i hapšenja za industrijsku špijunažu i zloupotrebu zakona o izvoznoj kontroli su rekordno visoki i uglavnom su povezani sa kineskim vlastima“, izjavio je bivši pripadnik Američke nacionalne kontraobaveštajne službe Mišel Van Kliv.
Piter Matis, analitičar za kineske poslove u Fondaciji Džejmstaun, upozorio je na povećano regrutovanje mladih Amerikanaca koji putuju u Kinu, navodeći da bi regrutovani američki studenti mogli da budu usmereni da rade u američkoj vladi ili nekoj visokotehnološkoj kompaniji, a zatim da osetljivim informacijama snabdevaju Kinu.
Analitičari smatraju da je najnovije nagomilavanje strateških nuklearnih snaga Kine u priličnoj meri prouzrokovano zahvaljujući krađi američkih nuklearnih tajni preko regrutovanih agenata ili onlajn špijunaže.