SAD, ali i svetsku javnost, uzdrmala je vest da je FBI od kompanije „Epl“ tražio da namerno napravi sigurnosni propust u operativnom sistemu koji pokreće telefone, kako bi agencija mogla da prisluškuje telefonske razgovore korisnika za koje se sumnja da imaju veze sa terorizmom.
„Epl“ je odmah zatražio i dobio podršku „Gugla“, „Fejsbuka“, „Tvitera“ i drugih pretraživača i društvenih mreža koji žele da zaštite svoje korisnike. Posle žalbe, čeka se konačna odluka Vrhovnog suda SAD o ovom pitanju.
Kao jedan od razloga za takav zahtev, FBI navodi da dva meseca nije otvorio nijedan telefon potencijalnog teroriste.
Međutim, ekspert za bezbednost u IT sektoru Dušan Stojičević objašnjava da je reč o pokušaju apsolutne kontrole, jer je FBI, uz sudski nalog, od 2008. godine otvorio najmanje 70 telefona sumnjivih lica.
„Zamislite da imate sef koji treba da se otvori, pozvaćete kompaniju koja ga je napravila. Ovde se radi o traženju univerzalnog ključa za otvaranje svih sefova na svetu. FBI traži ’master ki‘, da može da otvori sve ajfon telefone, svih milijardu takvih aparata na svetu. Ako sud presudi u njegovu korist, agencija će imati softverski alat da to uradi u bilo kojem trenutku“, objašnjava Stojičević za Sputnjik.
Ako se Vrhovni sud ogluši na žalbu „Epla“, Federalni istražni biro u rukama će imati jedno od najmoćnijih oružja novog doba. Biće to i pravni presedan, jer, kako u otvorenom pismu kaže direktor „Epla“ Tim Kuk, FBI bi posedovanjem univerzalnog ključa povredio slobodu koju bi američka vlada trebalo da čuva.
Komentarišući zahtev agencije, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić podseća da se zadiranje u privatnost nekada u Americi smatralo nedopustivim, skandaloznim i da se ni u kom slučaju ne može pravdati nacionalnim interesima.
„Videćemo kakvu će odluku doneti Sud, ovde imate staru priču da neke mere mogu imati opravdanje. Nije sporno da su u borbi protiv globalnog terorizma potrebne mere praćenja, prisluškivanja, presecanja komunikacije, ali rad tih službi treba staviti u prihvatljivi okvir“, kaže Šabić za Sputnjik.
On dodaje da u krajnjem slučaju takve agencije treba da pokažu da te mere daju opravdane rezultate, ali da oni najčešće izostaju. Prisluškivanje svih građana to neće promeniti, kaže Šabić.
„Ovim dolazimo na teren besmisla, sve što su proklamovane ustavne garancije ljudskih prava se potpuno relativizuje. Šta vredi ustavna i zakonska garancija, čak i faktičko ponašanje službi, ako će neko moći da vas prisluškuje preko modela vašeg telefona, da ima sadržaj vaše komunikacije kad god hoće. To je nešto što traži globalno rešenje. Očigledno je da takvog raspoloženja nema“, kaže Šabić za Sputnjik.
Ako sud dozvoli FBI da prisluškuje građane preko „Eplovih“ telefona, jednoga dana to će morati da odobri i drugim kompanijama, što praktično znači da na zemaljskoj kugli neće biti bezbednih telefonskih razgovora.
Međutim, ne treba isključiti i mogućnost da je cela priča deo predizborne kampanje, jedna od novih tema kandidata, i da će Sud ipak doneti presudu u korist građana koji žele da sačuvaju svoju privatnost, a tako sačuvati i Ustav i zakone SAD.
I Šabić ne isključuje tu mogućnost, jer želi da veruje da će se Amerika držati čuvene Frenklinove izjave, da oni koji se mogu odreći malo vlastitih sloboda da bi postigli malo privremene vlastite sigurnosti, ne zaslužuju ni slobodu ni sigurnost.
Ekspert za bezbednost Dušan Stojičević veruje da će Vrhovni sud odobriti pravljenje univerzalnog ključa za prisluškivanje za FBI.
„Tada ćemo imati zanimljive rasprave da li recimo Rusija ili neka druga zemlja može da zatraži da se otvori određeni telefon ’Epla‘, ’Samsunga‘ ili bilo koga drugog proizvođača“, kaže Stojičević.