„Diplomatskim kanalima smo zatražili od Rusije da na to obrati pažnju“, izjavio je Suga. On je dodao da „Japan nastavlja da analizira okolnosti pod kojima su ruski i kineski brodovi prošli blizu ostrva Senkaku“.
Generalni sekretar kabineta rekao je da „Tokio zajedno sa međunarodnom zajednicom, a prvenstveno sa SAD, nastavlja da traži od Pekinga da se uzdržava od sličnih akcija koje pogoršavaju situaciju“.
Ranije je Vlada Japana uputila protest Kini u vezi sa prolaskom kineskog vojnog broda u blizini zone ostrva Senkaku. Prema podacima Ministarstva odbrane, kineska fregata nalazila se u blizini Sekakua oko dva časa, međutim, nije ulazila u zonu koju Japan smatra svojim teritorijalnim vodama. U saopštenju Ministarstva dodaje se da su se pored kineske fregate u neutralnim vodama pored ostrva nalazili i ruski brodovi.
„Postoji verovatnoća da je kineski brod reagovao na akcije ruskih“, izjavio je japanski ministar odbrane Gen Nakatani.
Odnosi Tokija i Pekinga su se pogoršali nakon septembra 2012. Tokio je najavio otkup od privatnih vlasnika ostrva Senkaku, koje Peking smatra svojom okupiranom teritorijom. Nakon toga su u Kini održane masovne antijapanske demonstracije. Od tada se kineska patrola gotovo stalno nalazi u blizini spornih ostrva i periodično obavlja demonstrativne upade u priobalnu zonu.