Motori RD-180 koriste se za rakete „Atlas 5“, koje američke vazdušne snage upotrebljavaju za lansiranje svojih satelita, kao i za istraživačke programe NASA.
Ranije je Pentagon izjavio da će napustiti upotrebu motora RD-180 tek kada budu razvijeni odgovarajući američki motori.
Krajem maja Odbor oružanih snaga senata, kojim predsedava senator Džon Mekejn objavio je svoju verziju Zakona o ovlašćenju nacionalne odbrane za fiskalnu godinu 2017, pozivajući da se broj motora RD-180 ograniči na devet. Odbor je preporučio povećanje na 18.
Prema pisanju Volstrit džurnala zamenik američkog ministra odbrane Robert Vork napisao je pismo jednom od kongresmena, u kojem je izrazio rastuću zabrinutost američke vojske.
Vork je istakao da američke vazdušne snage nemaju dovoljan budžet da iznenada prekinu da upotrebljavaju motora RD-180 i zamene ga adekvatnim skupljim verzijama.
On je upozorio da bi dodatni trošak od 1,5-5 milijardi dolara potisnuo druge investicije važne za nacionalnu bezbednost.
Ostali dokumenti koje je objavio zamenik ministra odbrane otkrivaju da ukoliko bi SAD prekinule da koriste ruske motore, nekoliko Pentagonovih ključnih svemirskih lansiranja bilo bi odloženo za dve godine.
SAD su odlučile da nađu alternativne načine za lansiranje satelita u svemir nakon što se Krim pripojio Rusiji, nakon referenduma za koji je glasalo više od 96 odsto stanovništva.
Amerika trenutno razmatra tri opcije: razvija novi motor i konstruiše nova lansirna vozila, ali ovo je dugoročan proces koji zahteva značajna sredstva.
Američki kongres je 2014 usvojio zakon koji zahteva da SAD postepeno prekinu svoju zavisnost od ruskih raketnih motora.
Međutim, dve godine nakon stavljanja zabrane na kupovinu motora RD-180 Kongres je bio primoran da ukine moratorijum da bi omogućio Sjedinjenim Državama pristup svemiru.