„Smatram da je Nemačka u određenom smislu zakasnila sa izdavanjem nove ’bele knjige‘. U realizaciji istočne politike Severnoatlantske alijanse, Nemačka igra ključnu ulogu“, rekao je on.
Klincevič je naglasio da bi bez principijelne saglasnosti Nemačke raspoređivanje NATO kontingenata duž granice sa Rusijom bilo veoma problematično.
„Ako se sve to uzme u obzir, Rusija već duže vreme Nemačkoj nije partner nego konkurent“, dodao je on.
Pored toga, dodao je, svrstavanje rusko-nemačkih odnosa u jedan zvanični dokument ima dugoročnu perspektivu, što nimalo ne uliva optimizam.
Klincevič je podsetio da se bivši kancelar Nemačke Vili Brant svojevremeno zalagao za poboljšanje međunarodnih odnosa u Evropi, dodajući da se u trenutnoj politici to uopšte ne vidi.
Nešto ranije je list „Velt“ objavio da se nemačke vlasti pripremaju da obnove „belu knjigu“ — rukovodstvo za sprovođenje politike nacionalne bezbednosti, u koju će biti unete ključne izmene na polju spoljne politike zemlje, dok se Rusija ubuduće neće smatrati partnerom već konkurentom.
NATO sprema napad na Rusiju
Severnoatlantski pakt postavljanjem trupa u bivše sovjetske vojne baze u Evropi priprema osnovu za globalni udar na Rusiju, rekao je Franc Klincevič.
On je istakao da je broj NATO trupa na istoku porastao 19. puta. „Oni imaju veoma ozbiljne planove u okviru tzv. globalnog udara. NATO podiže naše stare sovjetske baze u baltičkim zemljama, Rumuniji, Poljskoj i tamo raspoređuje ljude“.
Klincevič smatra da, iako je u apsolutnim brojevima porast mali, on svedoči o pripremi odskočne daske, „gde može da bude postavljena oprema i pripremljen teren za realizaciju velikih planova“.
Prema rečima senatora, ruski Generalštab prati situaciju u vezi sa aktivnostima NATO-a u blizini ruske granice i spreman je da reaguje. „Naravno, mi ćemo usmeriti borbena sredstva, rasporediti trupe, uzimajući u obzir kako se razvija aktivnost NATO-a. I, naravno, to pre svega preti onim zemljama u kojima se nalaze raketni odbrambeni sistemi. Mi to ne skrivamo“.
Svoju alarmantnu izjavu ublažio je time da nema potrebe da Rusija sada posebno brine zbog akcija NATO-a u blizini ruskih granica, uprkos činjenici da alijansa „pumpa situaciju“.
Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg je u maju izjavio da NATO ne želi novi „hladni rat“ sa Rusijm, ali je spreman za mirnu konfrontaciju.
U maju je održana ceremonija otvaranja stacionarnog dela američkog kompleksa „Egis Ašor“, održana u gradu Deveselu u Rumuniji, a u Poljskoj je počela izgradnja sličnog kompleksa PRO na lokalitetu Redzikovo. Poljsko Ministarstvo odbrane je krajem maja izjavilo da evropska PRO nije usmerena protiv Rusije „i da ruski predsednik Putin to zna“.