Jeremić je za Radio-televiziju Srbije rekao da će do kraja oktobra biti poznat Banov naslednik, dodajući da će početak izbornog procesa biti u poslednjoj nedelji jula i da će biti održano više krugova glasanja, od kojih je samo poslednji, u oktobru, javan.
Kako je istakao, došlo je do promene u proceduri, i prvi put su se kandidati predstavili zvanično na Plenumu Generalne skupštine UN. On je dodao da se nakon saslušanja procedura premešta u Savet bezbednosti, koji čini 15 zemalja.
„Prvi put se zna ko su kandidati i prvi put su oni pozvani u Generalnu skupštinu UN da predstave svoje programe. Prvi put postoji jedna vrsta transparentnosti, koja nije dosad pratila izbor za generalnog sekretara, i prvi put se kaže da je ceo svet jedna celina“, rekao je Jeremić.
On je istakao da se izbor vrši u Savetu bezbednosti, te da podleže pravu veta svih pet stalnih država-članica — SAD, Rusije, Kine, Velike Britanije i Francuske.
Upitan da li ima naklonost Vašingtona, odnosno da li će mu SAD oprostiti bliskost sa Pekingom i Moskvom, Jeremić je istakao da Sjedinjene Države, kao jedne od pet stalnih članica Saveta bezbednosti, imaju pravo da stave veto, ali da se izjašnjavaju o dokumentu.
„Ono što stoji na stolu kada je reč o kandidaturi Srbije jeste konkretna platforma i 53 stvari koje smo spremni da sprovedemo u delo ako dobijemo poverenje“, naglasio je Jeremić.
Jeremić je ocenio da je svih 11 kandidata za naslednika Ban Ki Muna kvalifikovano za tu poziciju i istakao da je prednost bivše premijerke Novog Zelanda Helen Klark što je žena, ali da je prema nepisanom pravilu sada red na istočnu Evropu da dâ svog kandidata.
On je ocenio da je objava kandidature ministra spoljnih poslova Slovačke Miroslava Lajčaka neposredno pre dolaska na mesto predsedavajućeg EU „legitimna“, dodajući da je on već godinama u kampanji za generalnog sekretara.