Dok postaje sve više globalizovan i međuzavisan, svet je istovremeno opterećen rastućim geopolitičkim tenzijama, ubrzanom degradacijom životne sredine i slabljenjem poverenja u međunarodni sistem, naveo je Jeremić.
U ovakvim okolnostima, kako je dodao, obezbeđivanje stabilnosti i napretka čovečanstva, zahtevaće nove globalne pristupe i rešenja, kao i koordiniraniji, snažniji i inkluzivniji multilateralizam u 21. veku. „Ujedinjene nacije, jedina međunarodna politička organizacija koju karakteriše sveobuhvatni legitimitet i univerzalno članstvo, moraju imati središnje mesto u ovom generacijskom poduhvatu“, istakao je on.
Istorijska dostignuća Ujedinjenih nacija su u opasnosti da budu zasenjena trenutnim osećajem stagnacije, razočarenja i neuspeha, upozorio je Jeremić, a sve češće se čuju opaske da će produžavanje statusa kvo imati kao posledicu odlazak UN u istoriju.
„Stoga smatram da bi sledeći Generalni sekretar UN, koji će biti izabran ove godine, morao da stane na čelo kolektivnih napora posvećenih revitalizaciji ove organizacije“, rekao je on.
Jeremić je podsetio da je kao kandidat Republike Srbije za to prestižno mesto u sedištu UN u Njujorku predstavio detaljnu „Platformu za akciju“, koja sadrži 53 specifične i konkretne mere koje bi bio spreman da sprovede na početku mandata.
On je kao primarni zadatak svetske organizacije naveo koordinisanu i globalnu akciju na planu postizanja održivog razvoja i borbe protiv klimatskih promena koje su „krovni izazov za čovečanstvo u 21. veku“.
Ujedinjene nacije, kako je ocenio, moraju da modernizuju svoj pristup prevenciji sukoba i mirovnim operacijama i u tom smislu je potrebna nova generacija Stabilizacionih misija UN, koje će moći da budu razmeštene gde god i kada god se za to ukaže potreba.
„Kao generalni sekretar bih se svom snagom zalagao za zaštitu ljudskih prava, što je jedna od suštinskih namena UN od osnivanja“, dodao je on.
Jeremić je istakao i da bez obzira na to ko će biti izabran za sledećeg generalnog sekretara, ovi izbori moraju biti prekretnica za ulogu žena u sistemu UN.
„Ukoliko bih dobio priliku da obavljam tu funkciju, postavio bih kvalifikovane žene na 50 odsto pozicija podsekretara Organizacije, kao i na sve druge pozicije tog nivoa i stremio postizanju potpunoj jednakosti polova unutar celokupnog sistema“, dodao je on.
Kandidat Srbije je istakao i da bi kao generalni sekretar odlučno radio na mobilizaciji dovoljnih resursa od strane UN sistema, kako bi se obezbedila adekvatna humanitarna pomoć pogođenom stanovništvu širom sveta.
Jeremić je istakao da ga u traženju privilegije da obavlja funkciju devetog generalnog sekretara UN vode tri osnovna uverenja.
„Prvo da osnaženi multilateralizam predstavlja najjaču zaštitu protiv globalnih opasnosti; drugo, da revitalizovane UN treba da budu u centru globalnog upravljanja i treće, da se postojeći resursi UN moraju koristiti efikasnije kako bi Organizacija mogla da proizvede rezultate koje od nje traži njeno članstvo i šira međunarodna zajednica“, naveo je on.