Govorimo i o tome na čiju sve podršku može Jeremić da računa i ko su mu protivkandidati? Šta bi za Srbiju značilo da ima svog čoveka na čelu UN?
Naši gosti biće diplomata Dušan Simeonović i spoljnopolitički analitičar Momčilo Pantelić.
— Momčilo Pantelić: Nesporno je da biografija Vuka Jeremića govori da je on jedan iskusan i vešt diplomata.
— Dušan Simeonović: Ja verujem da je Jeremić bolji kandidat od Irine Bokove. Želim da verujem da će Rusija pre biti za Vuka Jeremića nego za gospođu Bokovu.
— Momčilo Pantelić: Verovao sam da će zemlje bivše Jugoslavije da se dogovore oko zajedničkog kandidata za generalnog sekretara Ujedinjenih nacija — to bi bio veliki impuls pomirenju i razvoju saradnje. Očigledno je to bila moja preterana iluzija. Od devet kandidata, SFRJ vodi sa pet na prema četiri u broju kandidata.
— Dušan Simeonović: Vuk Jeremić je jedini kandidat koji već sada ima razrađeni plan i postavljenu platformu svog rada ukoliko bude izabran za generalnog sekretara Ujedinjenih nacija.
— Momčilo Pantelić: Odavno se priča o reformi Saveta bezbednosti, pa se priča o ukidanju veta, o proširenju broja stalnih članova Saveta bezbednosti, ali to se sve sporo odvija… Traži se generalni sekretar koji će biti vešt balanser između toliko različitih interesa i velikih sila.
— Dušan Simeonović: Mudro je procenjeno da bi bilo loše za Srbiju i njenu spoljnu politiku da nemamo kandidata za generalnog sekretara Ujedinjenih nacija, a pretendujemo da budemo lideri u regionu… Vuk Jeremić je stvorio, održavao, unapredio odnose sa delom američke intelektualne elite, koja je sedela u kabinetima američkih predsednika. Njihovo mišljenje može da doprinese ublažavanju antagonizma prema Vuku Jeremiću koje postoji u pojedinim američkim krugovima.
— Momčilo Pantelić: U Americi imaju prilične rezerve za ono što je Vuk Jeremić radio kao ministar spoljnih poslova Srbije i kao predsedavajući Generalne skupštine Ujedinjenih nacija… Mana je što ima previše kandidata sa prostora bivše Jugoslavije. To pokazuje da je region nejedinstven, oni su konkurenti jedini drugima i time umanjuju šansu da neko iz ovog regiona postane generalni sekretar Ujedinjenih nacija.
— Dušan Simeonović: Mislim da je dobro da jedna zemlja koja ima pretenzije da bude vidljiva na međunarodnoj sceni, ima kandidata za mesto generalnog sekretara Ujedinjenih nacija… Vuka Jeremića će podržati Rusija, Kina, veliki broj islamskih zemalja.
Šta nas čeka posle vanrednih parlamentarnih izbora
U emisiji „Svet sa Sputnjikom“ ove nedelje razgovaramo o vanrednim parlamentarnim izborima zakazanim za 24. april sa našim gostima iz partija i koalicija koje će učestvovati na njima.
Sa nama u studiju o vanrednim parlamentarnim izborima govore potpredsednica Socijalističke partije Srbije Dijana Vukomanović ispred liste SPS–JS, potpredsednica DS–a Maja Videnović ispred liste „Za pravednu Srbiju“, Svetlana Selaković iz Pokreta socijalista ispred liste „Srbija pobeđuje“. Sa nama u studiju biće i Aleksandar Šešelj iz SRS–a.
— Aleksandar Šešelj: Mere štednje su potpuna besmislica, jer se uzima penzionerima, a daju se subvencije investitorima u visini od 10.000 evra po radnom mestu.
— Dijana Vukomanović: Merama štednje plaćamo rezultate pljačkaške privatizacije sprovedene posle 2000. godine.
— Maja Videnović: Smanjenjem plata poniženi su lekari, nastavnici, profesori. U danu kada je doneta odluka da se smanje plate i penzije doneta je odluka da se ista količina novca da „Er Srbiji“ i „Srbijagasu“, donosi se odluka o izgradnji fudbalskog Nacionalnog stadiona.
— Svetlana Selaković: Mislim da je mlade teško animirati na izborima, a težište Pokreta socijalista je da animira žene. U Srbiji živi više žena, a ima ih manje na odlučujućim položajima.
— Maja Videnović: Poniženje je činjenica da ne možete da suočite argumente, poniženje je da su ovo izbori za premijera. Ovo su izbori za ljude, za poslanike, odbornike, predsednike opština i gradonačelnike.
— Dijana Vukomanović: Predstavnici desno orijentisanih stranaka će ući u parlament i to će predstavljati bitnu razliku u odnosu na prethodne Srbije… Mislim da će Socijalistička partija Srbije održati strateško partnerstvo sa Srpskom naprednom strankom.
— Aleksandar Šešelj: Ovo su izbori koje prati neravnomerna zastupljenost u medijama sa nacionalnom frekvencijom. Predstavnici Srpske radikalne stranke već dve godine nisu bili na republičkom javnom servisu… Srpska napredna stranka neće osvojiti više od 35 odsto, a Srpska radikalna stranka će dobaciti do 20 odsto.
— Maja Videnović: Ovo su izbori atmosfere straha i nasilja, što je pratilo i sve lokalne izbore u prethodne četiri godine.
— Svetlana Selaković: Put ka evropskoj uniji za Pokret socijalista znači stvaranje boljih uslova života za građane Srbije i stvaranje pravnog sistema u državi.
— Aleksandar Šešelj: Hrvati nam čine uslugu što nam blokiraju put u Evropsku uniju… Jedini faktor homogenizacije u Hrvatskoj je mržnja prema Srbima… Hrvatska kao država ne postoji jer je ona jedna mala kolonija unutar u Evropskoj uniji.
— Dijana Vukomanović: Niko nije očekivao zaokret udesno u Hrvatskoj, događaje u Vukovaru, oko Jasenovca. To ruži sliku o Hrvatskoj, to ruži njenu sliku u Evropskoj uniji… U Zagrebu su se previše osilili, a oni nisu ni regionalna ni evropska sila…
— Maja Videnović: Ne smemo da odustanemo od politike mira i saradnja. To je jedina šansa za budućnost ove zemlje i za budućnost mladih u njoj.
— Aleksandar Šešelj: Srpska radikalna stranka se zalaže za tešnju saradnju sa Rusijom… Obustavili bismo pregovore sa Evropskom unijom i poništili bismo Briselske sporazume… Protiv saradnje smo sa NATO–om i zalažemo se za ulazak u ODKB u kojem smo sada u statusu posmatrača.
— Dijana Vukomanović: Socijalistička partija Srbije je izuzetno zaslužna za proevropsku politiku Srbije. O tome je odlučio Ivica Dačić 2008. godine kada je za koalicionog partnera izabrao Demokratsku stranku, a ne one koji još uvek nisu zastupali proevropsku politiku.
— Svetlana Selaković: Pokret socijalista izlazi samostalno na izbore u Vojvodini u 10 opština. Građani će pokazati da li prepoznaju politiku naše stranke.
— Aleksandar Šešelj: Naš principijelni stav je da izlazimo samostalno na izbore jer smatramo da stranka koja ne može tako da pređe cenzus ne treba da postoji.