Analizom je utvrđeno da je umesto 33 ostrva, koliko je zabeleženo na snimcima nastalim posle rata, sada ostalo samo 28. Ostala se nalaze pod vodom zbog povećanja nivoa svetskog okeana. Površina izgubljenih ostrva iznosi od jednog do pet hektara. Prema proračunima naučnika, za poslednje dve decenije arhipelag svake godine tone za oko jedan centimetar.
„Sva nestala ostrva su nenaseljena, i njih su ponekad posećivali lokalni ribari“, rekao je jedan od učesnika istraživanja Simon Albert.
„Ali takođe smo utvrdili da je u tom periodu došlo erozije zemljišta na šest drugih ranije naseljenih ostrva, zbog čega su stanovnici tih sela morali da se premeste“, dodao je on.
Naš rad je prva ubedljiva naučna potvrda brojnih priča stanovnika malih pacifičkih država o nestanku njihovih zemalja zbog promena globalne klime“, dodao je Albert. Dosad su mnogi odbacivali ove priče smatrajući ih praznim horor pričama“.
Solomonova ostrva predstavljaju državu u jugozapadnom delu Tihog okeana (severoistočno od Australije) i zauzimaju teritoriju šest većih i više od 900 malih ostrva istoimenog arhipelaga. Ukupna površina ostrva ove države iznosi 28.400 kvadratnih kilometara, a broj stanovnika je oko 570.000.
Istraživanje australijskih naučnika objavljeno je u naučnom onlajn časopisu „Invajronmental riserč leters“.