„Postoji veoma malo naučnih publikacija o toj lokaciji i to bez bioloških opisa, tako da, sa naučne tačke gledišta, mi stvarno istražujemo novi teren“, rekao je doktor Felipe Gomez iz Centra za astrobiologiju iz Madrida, koji je predvodio ekspediciju.
„To je fantastično, ali neprijateljsko mesto — temperature su bile 42 stepena Celzijusa u toku dana i 30 stepeni noću, a para puna hlora spalila je naše disajne puteve. Mikroorganizmi koji žive ovde su mikrobi prilagođeni ekstremnim uslovima i biće od velikog značaja za astrobiologiju“, rekao je on.
Gomez i njegove kolege izučavaju „vanzemaljski svet“ u Danakil depresiji u severnoj Etiopiji, koja je nastala kao rezultat sudara tri litosferne ploče. Kao rezultat vulkanske aktivnosti, Danakil je najtoplije mesto na Zemlji.
Područje je preko 100 metara ispod nivoa mora, a magma teče veoma blizu površine. Kišnicu i morsku vodu obližnje obale zagreva magma i tako se stvara veliki broj rastvora različitih vrsta soli.
Gomez i njegov tim su želeli da saznaju koji su mikrobi uspeli da prežive u tako agresivnom okruženju.
U nekim oblastima, gde temperatura vode, koja je veoma kisela, iznosi 90 stepeni Celzijusa, visoke koncentracije sumpora stvaraju jarko žute dimnjake.
Na drugim mestima, bazeni vode toplote 40 stepeni imaju tirkizno zelenu boju zbog bakarnih soli. Suve slane ploče koje su bogate gvožđem formiraju ravne površine koje podsećaju na pečurke.
U narednih nekoliko meseci naučnici planiraju da završe hemijsku analizu tog „vanzemaljskog“ područja naše planete i nastave sa detaljnim proučavanjem mikroba koji žive u vodama i stenama depresije Danakil.