Sednica Skupštine Crne Gore, na kojoj je danas trebalo da se raspravlja o leks specijalisu za rekonstrukciju vlade otkazana je. Uoči sednice na ulazu u zgradu Skupštine došlo je i do incidenta u kome su učestvovali poslanici Demokratskog fronta i pripadnici obezbeđenja.
Interesantna je činjenica da se u Skupštini nisu pojavili nezavisni poslanik Dritan Abazović i poslanik opozicionog Demosa Goran Danilović, koji su predlagači leks specijalisa od koga se mnogo očekuje.
Međutim, novinar iz Podgorice Vladimir Vuković, urednik crnogorskog portala „Princip“, za Sputnjik kaže da je predlog posebnog zakona o primeni Sporazuma o stvaranju uslova za slobodne i fer izbore značajan samo za one koji su učestvovali u njegovoj izradi. To znači da će režim i pojedine partije iz opozicije njegovim donošenjem dobiti ono što su tražili u višemesečnim pregovorima — dobre startne pozicije u izbornoj kampanji, kaže Vuković.
„Demokratski front će se sigurno u budućoj izbornoj kampanji obraćati opozicionom biračkom tielu sa pozicije nekog ko nije pregovarao sa Milom Đukanovićem, iako su protesti koje je organizovala ta koalicija rezultirali predlogom leks specijalisa i budućom rekonstrukcijom Vlade. Tu se najbolje ogledaju crnogorske političke kontradikcije koje svedoče o nezrelosti aktera na crnogorskoj političkoj sceni, kako u vlasti, tako i u opoziciji“, kaže Vuković.
Glavni odbor Socijalističke narodne partije, koja je jedno vreme učestvovala u protestima, juče je iznenada odlučio da je spreman da potpiše izborni sporazum i to uslovio sa dva ministarska mesta. Predlog je direktno poslat premijeru Milu Đukanoviću, bez prethodne konsultacije sa ostalim opozicionim partijama.
Sagovornik Sputnjika ističe da je jasno da je kompromis režima i najvećeg dela opozicije, kada su u pitanju pomenuti zakon i Sporazum o slobodnim i fer izborima, plod političke trgovine. Opozicioni lideri odlukom da sednu za isti sto sa Milom Đukanovićem nisu uradili ništa što se od njih nije moglo očekivati, ili što već u prošlosti nisu radili, ocenjuje on.
„Očigledno je da lider DPS-a i premijer Crne Gore Milo Đukanović uvek može da računa na nekoga u opoziciji ko je u kritičnim situacijama spreman da mu priskoči u pomoć. Uostalom, on je preko puta sebe u završenim pregovorima imao nekoliko opozicionara, koji su u prošlosti bili njegovi politički sledbenici, čak i ministri u vladama koje je ranije vodio“, podseća Vuković.
On je ubeđen da su i današnja dešavanja u Skupštini posledica već isplanirane strategije u kojoj režim, poljuljan raznim aferama, sada uz pomoć opozicije opstaje na vlasti, i spreman, sa novom energijom, dočekuje izbore. Ne treba zaboraviti još jednu važnu činjenicu, u svim političkim zbivanjima, pa i u priči o zakonu koji treba da omogući fer izbore, prisutan je uticaj stranog faktora, kaže Vuković.
„Posebno interesovanje za postignuti napredak u pregovorima Đukanovića i opozicije pokazivali su ambasadorka Sjedinjenih Država i šef delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. To je u nekim momentima bilo toliko izraženo, da su javno prozivali aktere pregovora da više ne čekaju i konačno naprave dogovor“, kaže Vladimir Vuković.
Vuković podseća da u Crnoj Gori trenutno postoji veliki jaz kada je u pitanju opredeljenost građana o članstvu u NATO-u, a to pitanje Sporazum uopšte ne tretira. Jasno je da se tu nije puno vodilo računa o interesima i pravu građana koji na kraju i treba da daju konačnu odluku o tom veoma važnom pitanju za Crnu Goru, kaže Vuković.