„Jedan od destabilizacionih faktora koji ima značajan negativan uticaj na mirovni proces je pomoć koju Ankara pruža teroristima u oružju, municiji i medikamentima. U turskim bolnicama se odvija rehabilitacija ranjenih terorista“, rekao je načelnik Generalštaba Oružanih snaga Rusije Valerij Gerasimov.
Ruska vojska u Siriji vodi borbu protiv terorizma, ali se tu ni slučajno ne radi o vojnom mešanju u poslove druge države, smatra šef Generalštaba Rusije Valerij Gerasimov.
„Radi se o učešću naših snaga u borbi protiv terorizma, a ne o nekom vojnom mešanju u poslove duge države ili podršci jednoj od verskih struja“, uverio je ruski general.
Prema rečima Gerasimova, ruske jedinice u Siriji se nalaze na zakonskoj osnovi i na zahtev vlade suverene države.
„Što se ne može reći za međunarodnu koaliciju koja de jure krši sve zakone međunarodnog prava“, zaključio je on.
Arapsko proleće
Libija je posle obaranja režima Muamera el Gadafija postala baza za širenje DAEŠ-a, dok je okupacija Iraka dovela do toga da većina vojnika ove države pređe na stranu terorista, rekao je Gerasimov.
„Posledice ’arapskog proleća‘ su teško breme migracionog haosa koje je naleglo na leđa Evropljana. Libija, gde je uz pomoć vojne intervencije oboren predsednik Gadafi, praktično je prekinula svoje postojanje kao centralizovana država, čime je postala baza za širenje DAEŠ-a i drugih terorističkih formacija“, izjavio je general.
Pritom, prema njegovim rečima, okupacija Iraka, „likvidacija još jednog u nizu lidera i nasilna ’demokratizacija“ zemlje dovele su do toga da veći je deo rasteranih oružanih snaga i potisnuta politička elita formirala okosnicu DAEŠ-a i uspostavila svoju vlast na značajnom delu teritorije ove zemlje“.