Dok izdržava zatvorsku kaznu, Jocić je osnovao udruženje građana — Srpska osuđenička lista, koje, međutim, neće izaći na izbore, jer osuđenici imaju samo pasivno biračko pravo — što znači da mogu da biraju, ali ne mogu da budu birani, napomenuo je njegov advokat.
Kada je u pitanju odštetni zahtev, tu još traju pregovori sa Ministarstvom pravde da mu se ili isplati zahtevana odšteta od 60 miliona dinara ili da mu se vreme neosnovanog boravka u pritvoru uračuna u kaznu od 15 godina zatvora koju služi zbog podstrekivanja na ubistvo Gorana Marjanovića 1995. godine na Olimpu.
„Pregovori su još u toku, jer Jocić želi da mu se to vreme uračuna u kaznu, kao što je to slučaj u svim državama Evropske unije“, rekao je njegov branilac Tanjugu.
Prema njegovim rečima, sve evropske države propisuju da se neosnovani pritvor — kada je okrivljeni oslobođen optužbi za jedno krivično delo, uračuna u kaznu za drugo krivično delo za koje je pravosnažno osuđen, jer nijednoj državi nije u interesu da isplaćuje odštete za neosnovani pritvor.
Srpski zakoni to pravo još ne poznaju, ali s obzirom na to da se naši propisi polako usklađuju sa evropskim, Jocić je optimista u tom pogledu i zasad nije podneo tužbu protiv države Srbije za odštetu.
Inače, opšti rok za podnošenje tužbe za naknadu štete je tri godine od nastanka štete, što bi u Jocićevom slučaju značilo da ima još dve godine da vaga da li će tužbu podneti.
Jocićev zahtev je zimus stigao u Ministarstvo pravde.
Zakon kaže da ako Ministarstvo u roku od tri meseca od podnošenja zahteva ne usvoji zahtev ili ne donese odluku o njemu, ili ako Jocić pak ne bude zadovoljan ponuđenim iznosom, on može da u parničnom postupku podnese tužbu za naknadu štete protiv Republike Srbije.
Jocić je inače prošle godine pravosnažno oslobođen optužbi za organizovanje ubistva hrvatskog novinara Ive Pukanića 23. oktobra 2008. godine u Zagrebu.
Bio je uhapšen 27. aprila 2009. godine i u pritvoru je bio do 28. decembra 2012. godine.
Pritvor mu je tada ukinut, ali nije pušten na slobodu već je prebačen u zatvor radi izdržavanja kazne od 15 godina zbog podstrekivanja na ubistvo Gorana Marjanovića, zvanog Goksi Bombaš, 1995. godine na Olimpu, kada je nastradalo više ljudi.
Jociću je ta kazna umanjena Zakonom o amnestiji 2012. godine za jednu četvrtinu.
Jocićevo udruženje građana, prema rečima Cukavca, registrovano je pre mesec i po dana u Agenciji za privredne registre i predstavlja nevladinu organizaciju sa političkom delatnošću.
„To udruženje, koje će možda prerasti u stranku, nema zahteve visoke politike već se zalaže za resocijalizaciju osuđenika, uslovni otpust i druga prava lica na izdržavanju kazne zatvora“, ukazao je Cukavac.
To udruženje ima Upravni odbor, a predsednik će tek biti izabran. Moguća je i promena naziva u „Pravda i dostojanstvo“.