Komparativna prednost Srbije je u tome što će ona biti jedina zemlja koja će se u Njujorku predstaviti sa konkretnim programom, kaže Jeremić.
„Program sadrži 53 konkretna predloga kako reformisati UN. Na toj platformi su, u poslednjih nekoliko meseci, radili mnogi domaći i međunarodni eminentni stručnjaci. Predlozi su grupisani u pet celina: održivi razvoj, klimatske promene, mirovne operacije, ljudska prava i humanitarna pomoć i, na kraju, sama reforma sekretarijata UN. Nadamo se da ćemo dobiti podršku država-članica za naš program“, izjavio je Jeremić.
Ono što provejava kroz ceo program pod nazivom „Jačanje Ujedinjenih nacija u 21. veku — platforma za akciju i uticaj“ jesu reforme celokupnog sistema rada svetske organizacije, dinamiziranje njenog rada, veća transparentnost, promene u načinu finansiranja…
Svetska organizacija je poslednjih godina optuživana za okoštalost, učmalost, zastarelost, na videlo su izašli korupcionaški skandali i zloupotrebe u misijama na terenu, u kriznim područjima. Jeremić je, sudeći prema napisanom, rešen da stane na put takvoj praksi.
U njegovom planu, održivi razvoj i klimatske promene igraju centralno mesto. Ako postane generalni sekretar, Jeremić se obavezuje da će intenzivirati primenu Agende 2030 UN za održivi razvoj.
„Generalni sekretar sarađivaće sa šefovima država i vlada i pomagaće im u dostizanju njihovih nacionalnih ciljeva u borbi sa klimatskim promenama“, navodi se u programu.
Ono što bi u Jeremićevom programu moglo da se izdvoji jeste predlog o zastupljenosti žena u organima UN na principu pola-pola, što je svetska organizacija postavila kao cilj koji treba da se izvrši do 2000, međutim to ni do danas nije sprovedeno.
Jeremić bi promenio i način finansiranja svetske organizacije tako što bi u njega uključio nedržavni sektor, pojedince i kompanije kroz javno- privatno partnerstvo. On predlaže imenovanje specijalnog predstavnika generalnog sekretara za ova pitanja.
Odgovor UN na svetske bezbednosne izazove moguć je, piše u Jeremićevom programu, samo ukoliko svetska organizacija izvrši reformu načina organizovanja i izvršavanja mirovnih operacija.
Zato se predlaže „iniciranje nove generacije mirovnih misija UN“, sa posebnim fokusom na Bliski istok i sever Afrike. Te bi misije, prema Jeremiću, trebalo da imaju snažniju ulogu u angažovanju, da budu bolje opremljene i sa snažnijom civilnom komponentom, kao i da procedure za brzo regrutovanje kvalifikovanog personala budu pojednostavljene.
Kada govori o prevenciji konflikata, Jeremić naglasak stavlja na preventivnu diplomatiju, obavezuje se da će u roku od pet godina preseliti 20 odsto UN činovnika iz Njujorka na teren, u Afriku i na Bliski istok, kao i da će ojačati ulogu Afričke unije u mirovnim operacijama.
Ojačavanje protivterorističkih kapaciteta svetske organizacije takođe je u Jeremićevom fokusu, i na tom polju se obavezuje da će organizovati savetničke timove koji bi pomagali zemljama-članicama u borbi protiv terorizma i nasilnog ekstremizma.
Prema Jeremićevom planu, svetska organizacija bi trebalo da prikupi više sredstava kako bi dala adekvatniji odgovor na sve veći broj izbeglica u svetu i zato predlaže rastući, odnosno progresivan budžet za kancelariju Visokog komesara za ljudska prava. Takođe, predlaže stvaranje jednog međuagencijskog tela, za prevenciju genocida i drugih masovnih zločina.
Jeremić u programu navodi i to da su ženska prava i posle sedamdesetogodišnjeg zalaganja UN za njih i dalje u ozbiljnoj potrebi za unapređenjem. Zato se obavezuje da će imenovati specijalnog savetnika za rodno nasilje, a takođe, kako smo već čuli i za veću zastupljenost žena u sistemu UN.
Što se tiče trgovine ljudima, Jeremić se zalaže za doslednu primenu Protokola UN o trgovini ljudima, kojim su određene smernice za borbu protiv ove vrste kriminala, a takođe i za osnivanje globalnog fonda za jednak pristup pravdi za sve.
Za neuspeh UN u rešavanju pitanja izbeglica, kojih je prošle godine u svetu bilo 60 miliona, najviše u istoriji, Jeremić kaže da je odgovorno neadekvatno finansiranje UN humanitarnih agencija, na prvom mestu. Zato se zalaže za reformu načina finansiranja ovih agencija.